Zabezpieczanie roślin przed mrozem – co będzie Ci potrzebne?

  • Zabezpieczanie roślin przed mrozem – co będzie Ci potrzebne?
  • Zabezpieczanie roślin przed mrozem – co będzie Ci potrzebne?

Późna jesień to idealny czas, aby zabezpieczyć rośliny przed mrozem. Przekonaj się, jak to zrobić oraz które narzędzia ogrodowe będą niezbędne. Poznaj sprawdzone porady i zadbaj o piękny ogród przed domem.

Ochrona młodych roślin

Młode rośliny są szczególnie narażone na zmieniające się warunki atmosferyczne. Możesz okryć je włókniną lub gałązkami z drzew iglastych. W ten sposób zabezpieczysz je przed utratą wody oraz mrozem. Pamiętaj jednak, aby nadal miały dostęp do powietrza, co pozwoli uniknąć gnicia oraz wielu groźnych chorób.

Jeśli chcesz ochronić rośliny przed wiatrem, przy pomocy grabi oczyść teren, a następnie skonstruuj parawan z wikliny lub trzcin. Dobrą praktyką jest również sadzenie tych roślin w pobliżu budynku, żywopłotu, a także innych odpornych roślin.

Ściółkowanie

Nie zapomnij o ochronie korzeni roślin, które również narażone są na przemarznięcie. Skorzystaj z małych narzędzi ogrodniczych, które pozwolą Ci na precyzyjną pracę. Na podłoże nasyp korę dekoracyjną lub trociny. Gdy przyjdzie wiosna, możesz usunąć nadmiar ściółki i pozostawić warstwę ok. 3 cm.

Zwróć uwagę, że materiały z krzewów i drzew iglastych wpływają na zakwaszenie podłoża i nie sprawdzą się przy ściółkowaniu roślin, które rosną na glebach zasadowych. W tym przypadku najlepiej użyć kory drzew liściastych czy słomy. Dobrze sprawdzi się także obornik. Naturalne nawozy dostarczą rosnącej roślinie wielu wartościowych składników.

Ochrona roślin z kłączami, cebulkami i bulwami

Rośliny z kłączami, cebulkami czy bulwami są bardzo wrażliwe na mróz. Należy więc je wykopać i przechowywać w ciepłym pomieszczeniu. Pamiętaj jednak, aby skorzystać z odpowiednich narzędzi ogrodniczych, gdyż proces ten należy wykonywać bardzo ostrożnie, by nie uszkodzić elementów roślin – szeroki asortyment tego typu sprzętu znajdziesz w ofercie Cellfast. Kłącza, bulwy i cebulki możesz z powodzeniem umieścić w skrzynce z torfem lub trocinami, aby na wiosnę nie były przesuszone.