Wrzesień w przydomowym ogrodzie – poznaj listę prac, które warto wykonać

  • Wrzesień w przydomowym ogrodzie – poznaj listę prac, które warto wykonać

Choć wrzesień kojarzy się ze schyłkiem lata i końcem okresu wegetacyjnego większości gatunków roślin, w ogrodzie można wykonywać jeszcze wiele prac. Należą do nich zarówno porządki wśród roślin, które przekwitły, jak również przygotowanie nowych nasadzeń. Sprawdź, jak wykorzystać czas późnego lata i przygotować swój ogród do zimy.

Przycinanie krzewów i drzew

Najbardziej odpowiednim momentem na ostatnie przycinanie krzewów jest połowa września. Nie można z tą czynnością zwlekać zbyt długo, ponieważ ślad po cięciu musi się zabliźnić przed pierwszymi przymrozkami. Dzięki temu roślinie uda się przetrwać zimę. Doskonałym narzędziem, przeznaczonym do przycinania krzewów, małych drzewek i żywopłotów, są nożyce ogrodowe proste IDEAL. Zostały wyposażone w ostrze pokryte powłoką nieprzywierającą, co umożliwia zdecydowane cięcie, bez ryzyka uszkodzenia struktury roślin. Na uwagę zasługuje również zastosowanie antypoślizgowej powierzchni SAFETOUCH, która zapewnia pewny chwyt oraz wygodę użytkowania. Po zbiorze plonów należy przyciąć też niektóre drzewa owocowe (m.in. wiśnie i czereśnie). Ze zdrewniałymi gałęziami bez problemu poradzi sobie sekator kowadełkowy ENERGO, który posiada m.in. blokadę otwarcia, jak również górne ostrze pokryte powłoką nieprzywierającą. Jednoręczny sekator kowadełkowy został wyposażony w regulację, która umożliwia dopasowanie rozwarcia do dłoni użytkownika oraz średnicy gałęzi. Wrzesień to także dobry moment na przycinanie krzewów porzeczki. Wystarczy do tego niewielki sekator nożycowy, który nadaje się do cięcia miękkich pędów. W naszym asortymencie dostępne są również modele teleskopowe. Można je z powodzeniem wykorzystać do pracy z wysokimi roślinami, np. winogronem pnącym.

Nowe nasadzenia

Koniec lata to także czas pracy z roślinami cebulkowymi. Na rabatach i w donicach można posadzić pierwsze wiosenne kwiaty – pierwiosnki, szafiry i hiacynty. Poza tym trzeba też wykopać cebulki, które nie zimują w gruncie, np. mieczyki, lilie i tygrysówki. Przy obu wspomnianych czynnościach doskonale sprawdzi się sadzarka do cebulek IDEAL. To niewielkie narzędzie wykonane z wytrzymałej chromowanej stali, jest przeznaczone do wykonywania otworów w glebie pod cebulki. Umożliwia również przenoszenie roślin wraz z korzeniami. Do połowy września można również sadzić iglaki i przesadzać mniejsze drzewka. Kopanie otworów będzie proste, jeśli użyjesz do tego szpadla szkółkarskiego IDEAL PRO. Ma ostre zakończenie wykonane ze sprężystej stali borowej, która jest twardsza od zwykłej stali i bardziej odporna na uszkodzenia. Wygodna kompozytowa rączka pozwala na swobodne posługiwanie się narzędziem.

Odchwaszczanie grządek

Usuwanie chwastów z grządek to czynność, którą należy wykonywać przez cały sezon. Jeśli w ogrodzie warzywnym pozostaną jeszcze uprawy, również jesienią nie możesz z niej zrezygnować. Pamiętaj o tym, by do prac ogrodowych zakładać rękawice ochronne. Jest to rozwiązanie przede wszystkim praktyczne, ponieważ skutecznie chroni dłonie i paznokcie przed brudem. Stanowi również niezbędną ochronę przed zranieniem lub reakcją alergiczną. Do tego typu prac przyda się mały zestaw narzędzi ogrodowych, w którym znajdują się kultywator oraz łopatka. Dzięki wygodnej rączce zapewniają pewny chwyt, niwelując ryzyko uszkodzenia roślin. Wykonane są z twardej stali nierdzewnej, co sprawia, że będą służyć w ogrodzie przez lata. Do wyrywania dużych chwastów z trawnika służy graca z długim trzonkiem. Została wyposażona w wytrzymałą głowicę ze stali nierdzewnej oraz otwór, który ułatwia przechowywanie. Budowa gracy sprawia, że nawet głęboko osadzone chwasty nie będą stanowiły żadnego problemu. Warto również zwrócić uwagę na wyrywacz do chwastów, który umożliwia ich usuwanie bez używania chemikaliów. Model IDEAL został wyposażony w głęboko sięgające pazury, które chwytają korzeń z czterech stron. Jest to rozwiązanie, które znacznie ułatwia prace pielęgnacyjne.

Wrześniowe nawożenie

We wrześniu możesz przeprowadzić ostatnie nawożenie w ogrodzie. Pamiętaj, by użyć nawozów, które nie zawierają azotu. Odpowiada on za wzrost roślin i obfite plony, dlatego stosuje się go tylko wiosną. Jesienią należy używać nawozów fosforowych, które wzmocnią rośliny przed zimą. Jeśli wiosną i latem chcesz podziwiać zielony trawnik wolny od mchu, pod koniec września użyj nawozu do trawy bogatego w żelazo. Zapewni on bezproblemowe przetrwanie roślinności pod śniegiem, jak również szybsze wzrastanie wiosną. Nie zapomnij również o tym, aby oczyścić trawnik z suchych liści jeszcze przed nawożeniem. Możesz wykorzystać do tego grabie IDEAL PRO, które charakteryzują się unikalnym kształtem, ograniczającym zapychanie zębów, jak również uniwersalnym adapterem, który pozwala na szybszą wymianę głowic. Doskonale sprawdzą się także grabie wachlarzowe, które pełnią funkcję zgarniacza. Zostały wyposażone w antypoślizgową powierzchnię, gwarantującą pewny chwyt. Z kolei duża szerokość robocza głowicy pozwala na sprawne i efektywnie wykonywanie pracy.

Podsumowanie

Wrześniowe dni są coraz krótsze, jednak warto wykorzystać ostatnie cieplejsze chwile i przeprowadzić niezbędne prace pielęgnacyjne. Dzięki temu ogród zostanie odpowiednio przygotowany na zimę, a wiosną odwdzięczy się znakomitym wyglądem, jak również bujnym rozrostem wszystkich gatunków roślin. Zdecydowane ułatwienie w wykonywaniu ostatnich prac ogrodowych w sezonie stanowią narzędzia