Wiosenne przycinanie ozdobnych krzewów – poznaj praktyczne wskazówki - CELLFAST

Wiosenne przycinanie ozdobnych krzewów – poznaj praktyczne wskazówki

  • Wiosenne przycinanie ozdobnych krzewów – poznaj praktyczne wskazówki

Ogrody stanowią wizytówkę domu, dlatego należy o nie regularnie dbać i pielęgnować rosnące w nim rośliny i krzewy. Jedną z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych jest wiosenne przycinanie ozdobnych krzewów, które pozwala na intensywne kwitnienie oraz lepszy rozrost roślin. Poprawia także ich kondycję i pozwala na przybranie miłego dla oka kształtu. Aby wiosenne przycinanie krzewów ozdobnych przyniosło pozytywne rezultaty, warto kierować się kilkoma praktycznymi wskazówkami.

Kiedy przystąpić do wiosennego przycinania ozdobnych krzewów?

Wiosenne przycinanie warto wykonać już wtedy, gdy miną największe mrozy. Jednak, aby Twoje działanie przyniosło jak najlepsze rezultaty, warto przystąpić do działania jeszcze przed rozpoczęciem intensywnego rozrastania się roślin. Na podcinanie ozdobnych krzewów możesz poświęcić jeden wolny dzień, pamiętając o tym, że powinien być słoneczny i bezdeszczowy. Najlepszym okresem na wykonanie tej czynności będzie druga połowa marca oraz pierwsze dni kwietnia.

Jak odpowiednio przycinać krzewy ozdobne?

Na samym początku prac warto zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia. Wybór jest szeroki, jednak najlepszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem będą nożyce ogrodowe. Wybranie tego narzędzia zdecydowanie pozwoli na szybką oraz efektywniejszą pracę.

Pędy krzewów należy przycinać dokładnie, około pół centymetra nad pąkiem, który skierowany jest na zewnątrz korony. Jeżeli jednak chcesz krzew zagęścić, zastosuj przycinanie w taki sposób, aby część gałęzi rosła w kierunku przeciwnym – wtedy pęd należy przyciąć nad pąkiem skierowanym do wnętrza korony. Miejsce cięcia musi być wykonane pod skosem. Dzięki temu unikniesz nagromadzenia się wody, która w nadmiernej ilości może doprowadzić do zniszczenia rośliny. Do przycinania krzewów warto użyć także innego narzędzia, jakim jest sekator kowadełkowy. Pamiętaj jednak o tym, aby przed przystąpieniem do pracy sprawdzić, czy sekator jest czysty i odpowiednio naostrzony. Na brudnych ostrzach mogą gromadzić się mikroorganizmy, które przyczyniają się do powstawania chorób na powierzchni pędów krzewów. Natomiast tępe ostrze narzędzia może doprowadzić do poszarpania lub zmiażdżenia miejsca cięcia, co znacznie spowolni proces gojenia.

Wiosenne cięcie krzewów ozdobnych – rodzaje cięcia

Cięcie roślin można wykonywać na różne sposoby. Jednym z nich jest cięcie formujące, które powinno być regularne, aby roślina mogła się dobrze rozwijać i uzyskać piękny pokrój. Tego typu cięcie ma decydujący wpływ na pokrój korony krzewu oraz jej wytrzymałość. Zapewnia ono także równomierne rozmieszczenie gałęzi.

Innym sposobem jest cięcie sanitarne – najpopularniejsze podczas wiosennego cięcia krzewów, przed rozpoczęciem ich okresu wegetacyjnego. Cięcie sanitarne polega na wyeliminowaniu wszystkich uszkodzeń, które są dość łatwo zauważalne. Podczas tego typu cięcia warto wyciąć zarówno pędy, które rosną wewnątrz korony, jak i te, które się krzyżują. Pozostawiając tak rozrastające się pędy, krzew będzie wyglądał nieestetycznie, a prawidłowy rozrost rośliny będzie uniemożliwiony.

Istnieje również metoda, której zadaniem jest odmłodzenie krzewów, czyli cięcie odmładzające. Warto je wykonać szczególnie w przypadku starych i najbardziej zaniedbanych krzewów oraz tych, które wymagają zmniejszenia z uwagi na zbyt intensywny rozrost. Idealnym narzędziem przy takim cięciu będzie sekator kowadełkowy IDEAL, który jest przystosowany do cięcia suchego drewna. Dodatkowo posiada rączki pokryte powierzchnią SAFETOUCH, zapewniającą mocny i pewny chwyt. Górne ostrze narzędzia pokryte jest powłoką nieprzywierającą, co pozwala na bezpieczne przycinanie pędów krzewów.

Korzyści płynące z przycinania krzewów ozdobnych na wiosnę

Regularne przycinanie krzewów ozdobnych na wiosnę niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim usunięcie zbędnych (chorych i starych) pędów sprawia, że pozostała część rośliny staje się znacznie silniejsza. Dociera do niej więcej naturalnego światła, co wpływa pozytywnie na efektywny rozrost i wytworzenie większej ilości kwiatów. Przycinanie krzewów ozdobnych charakteryzujących się intensywną barwą, pozwala na zachowanie odpowiedniej ilości barwnika, a to z kolei tworzy miły dla oka efekt. Wiosenne przycinanie krzewów to również lepszy pokrój rośliny. Całość krzewów jest bardziej kształtna, a korona jest odpowiednio i równomiernie zagęszczona. Przycinanie pozwala także na dowolną korektę kształtu, dzięki czemu możesz uzyskać roślinę o formie idealnie dopasowanej do Twoich preferencji dotyczących wyglądu Twojego ogrodu.

Główną zaletą płynącą z regularnego przycinania krzewów jest osiągnięcie prawidłowego rozwoju roślin. Usuwanie starych bądź uszkodzonych pędów pozwoli na wyeliminowanie czynników, które mogą doprowadzić do obumarcia rośliny. Szczególną uwagę należy zwrócić na najstarsze pędy, które z natury są narażone na liczne choroby. Podczas wiosennego przycinania ozdobnych krzewów warto pamiętać o tym, aby wybrać odpowiednią metodę oraz narzędzia znacznie usprawniające pracę.