Vademecum ogrodnika – podstawowe narzędzia ogrodnicze

  • Vademecum ogrodnika – podstawowe narzędzia ogrodnicze

Odpowiedni wybór narzędzi ogrodowych sprawi, że dużo łatwiej zadbasz o swoje rośliny oraz wygląd zielonej przestrzeni. Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze rozwiązania dostępne na rynku i na co należy zwrócić uwagę podczas zakupów. Oto kilka przydatnych wskazówek.

Kultywator

To poręczne narzędzie pozwoli Ci na wygodne spulchnianie ziemi i pomoże usunąć płytko ukorzenione chwasty. Wykonując nim pracę, możesz z łatwością przygotować grządki pod wysiew nasion. Pamiętaj jednak, aby wybrać wytrzymały i ergonomiczny produkt.

Nożyce do żywopłotu

To kolejne akcesorium, które zawsze warto mieć pod ręką. Nożyce do żywopłotu perfekcyjnie sprawdzą się podczas przycinania krzewów czy małych drzewek. Zdecydowanie warto postawić na model teleskopowy, który pozwoli Ci szybko i łatwo wykonywać te czynności. Warto zdecydować się na nożyce z antypoślizgowym chwytem, gdyż komfort i bezpieczeństwo pracy w ogrodzie to aspekty priorytetowe.

Sekator

W rękach ogrodnika znakomicie sprawdzi się również sekator. W zależności od osobistych potrzeb i roślin, które rosną w Twoim ogrodzie, możesz zdecydować się na model kowadełkowy lub nożycowy. Narzędzia te znajdą zastosowanie podczas usuwania suchych gałęzi czy cięcia pędów. Przed zakupem zwróć uwagę na maksymalną średnicę cięcia oraz konstrukcję, która może obejmować sprężynę ze stali nierdzewnej i blokadę otwarcia.

Grabie do liści

Tego narzędzia nie może zabraknąć w żadnym ogrodzie. Grabie do liści pozwolą Ci szybko i sprawnie zadbać o porządek. Najlepiej wybrać aluminiowy i lekki model, który zapewni komfortową pracę. Doskonale sprawdzi się w nim elastyczna głowica, którą w razie potrzeby możesz wymienić. Zwróć uwagę również na konstrukcję, która powinna ograniczać zapychanie się zębów i znacznie ułatwić pracę. Ponadto przydatny będzie otwór służący do zawieszania grabi na uchwycie.

Szpadel

Kolejnym podstawowym narzędziem ogrodniczym o uniwersalnym charakterze jest szpadel. Sprawdza się idealnie podczas sadzenia drzewek i krzewów, usuwania korzeni, przekopywania grządek czy przygotowywania terenu pod rabaty. Wybierać można spośród szpadli ostrych oraz prostych, które dostosowane są do użytkowania w różnej jakości glebach. Ponieważ narzędzie to zwykle stosowane jest podczas cięższych zadań, warto postawić na modele posiadające hartowane i ostrzone głowice wykonane z wysokiej jakości stali, np. ze stali borowej.