Uprawa malin – praktyczny poradnik

  • Uprawa malin – praktyczny poradnik

Maliny coraz częściej goszczą w ogrodach i zachwycają znakomitym smakiem. Jeśli myślisz o założeniu pierwszej uprawy, jesteś w dobrym miejscu! Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę i jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów.

Gdzie sadzić maliny?

Zanim chwycisz za szpadel, zastanów się, jakie miejsce będzie najlepsze dla krzewów. Przede wszystkim wybieraj żyzne i próchniczne gleby, które charakteryzują się lekko kwaśnym odczynem o pH na poziomie 6,5. Zdecydowanie odradzamy ciężkie, zalewowe, piaszczyste, a także bardzo lekkie grunty.

Pamiętaj, że maliny wymagają stałego dostępu do słońca, zatem stanowiska powinny znajdować się po południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej stronie. Ponadto zwróć uwagę, aby krzewy ochronić przed wiatrem, który niesie za sobą ryzyko przemarzania pędów, a także osłabia proces zawiązywania owoców.

Kiedy najlepiej sadzić maliny?

Kluczowym aspektem dla sukcesu uprawy jest odpowiedni termin sadzenia. W przypadku malin z odsłoniętym systemem korzeniowym najlepiej zrobić to pod koniec października lub na początku listopada. Natomiast owoce w doniczkach można sadzić o każdej porze roku. W obydwu przypadkach należy zastosować się do kilku ważnych wskazówek związanych z codzienną pielęgnacją czy przycinaniem. Procesy te nie są trudne, lecz wymagają dużej precyzji oraz odpowiednich narzędzi.

Pamiętaj, że proces sadzenia możesz sobie znacznie ułatwić, wybierając solidny i ergonomiczny szpadel. Doskonale sprawdzi się model marki Cellfast, który gwarantuje pewny chwyt i wygodne użytkowanie. Oferta tego rodzaju narzędzi jest bardzo szeroka, więc z łatwością znajdziesz produkt dopasowany do osobistych potrzeb.

Nawożenie i podlewanie

Kolejnym ważnym punktem jest nawożenie roślin oraz ich sumienne podlewanie. Zanim posadzisz krzewy, sięgnij po zielony nawóz bądź obornik. Zwróć uwagę, że na rynku możesz znaleźć nawozy jesienne, które wyróżniają się wysoką zawartością potasu i fosforu. W ten sposób zwiększysz odporność krzewów przed zimą i zapewnisz im doskonałą kondycję oraz dobre plony.

Natomiast wiosną najlepiej sięgnąć po nawozy azotowe w trzech dawkach (w marcu, kwietniu i maju). Jeśli nie stosujesz nawozów mineralnych, należy co dwa lata skorzystać z obornika.

Zwróć uwagę, że maliny charakteryzują się płytkim systemem korzeniowym. Właśnie dlatego ich regularne podlewanie jest tak ważne. Wyjątek stanowią uprawy na glebach wilgotnych, które nie wymagają nawadniania.

Przycinanie malin

Pierwsze przycinanie możesz wykonać od razu po posadzeniu. Najlepiej użyć sekatora kilka centymetrów nad ziemią. Dzięki temu roślinie dużo łatwiej będzie wypuścić nowe pędy. Jeśli mowa o starszych krzewach, cięcie warto wykonać wiosną lub jesienią, choć termin zależy od odmiany.

Przycinanie wiosną obejmuje zabiegi związane z pozbyciem się gałęzi uszkodzonych przez przymrozki, a także tych, które wyglądają na bardzo osłabione. Pamiętaj również, aby przerzedzić krzewy, wycinając przerośnięte gałęzie. Jeśli maliny owocują latem, należy usunąć pędy dwuletnie od razu po zebraniu plonów. Dzięki temu w łatwy sposób przygotujesz przestrzeń do wyrastania nowych pędów.

Czasami krzewy rozrastają się na boki. Wówczas przy użyciu sekatora należy przyciąć wyrastające pędy 5 cm nad korzeniem. W ten sposób zapewnisz lepszy dostęp do światła pozostałym gałęziom oraz miejsce do pojawienia się nowych pąków. W praktyce oznacza to, że możesz liczyć na duże i pyszne owoce latem.

Maliny jesienne owocują na pędach jednorocznych, a niekiedy również dwuletnich. Dlatego należy skorzystać z nieco innej techniki niż w czasie lata. Najlepiej pędy wyciąć po owocowaniu, tuż przy ziemi. W ogrodach przydomowych można postawić na sposób z wykorzystaniem różnych rodzajów pędów. Wówczas jesienią skraca się te jednoroczne. Natomiast całkowicie należy je usunąć po kolejnym zbiorze, w następnym roku.

Pamiętaj, że o wyborze sekatora nigdy nie powinien decydować przypadek. Wśród polecanych narzędzi doskonale sprawdzają się modele marki Cellfast. W ofercie znajdziesz zarówno nożycowe, jak i kowadełkowe sekatory.

Kilka dobrych praktyk

Pamiętaj, że maliny nie mają zbyt dużych wymagań pielęgnacyjnych. Wystarczy przycinanie, nawożenie i nawadnianie, aby zapewnić krzewom odpowiednie warunki. Warto jednak wykonać analizę glebową, aby upewnić się, których pierwiastków potrzebuje roślina. Ponadto należy dokładnie obserwować liście. Ich żółty kolor może sygnalizować niedobór potasu. Natomiast brązowe zabarwienie i opadanie liści świadczy o niewystarczającej ilości magnezu. Zdarza się również, że przyrost liści jest zbyt intensywny i mają ciemnozielony kolor. To oznaka nadmiaru azotu.

Jeżeli pędy są obumarłe i zniszczone przez przymrozek najlepiej je usunąć. Zwróć również uwagę, że owoce można zbierać nawet do pierwszych przymrozków i wielu plantatorów korzysta z tej praktyki.