Trawnik wcale nie musi być nudny! Sprawdź, jak zaaranżować ogród z trawnikiem w roli głównej

  • Trawnik wcale nie musi być nudny! Sprawdź, jak zaaranżować ogród z trawnikiem w roli głównej
  • Trawnik wcale nie musi być nudny! Sprawdź, jak zaaranżować ogród z trawnikiem w roli głównej
  • Trawnik wcale nie musi być nudny! Sprawdź, jak zaaranżować ogród z trawnikiem w roli głównej

Chcesz odpoczywać w świetnie zaaranżowanym ogrodzie? Sprawdź, jak najlepiej zadbać o każdy detal podczas planowania aranżacji oraz dowiedz się, jak pielęgnować trawnik i jakimi elementami go uzupełnić, by prezentował się nienagannie.

Zacznij od planu

Urządzanie podwórka należy zacząć od szczegółowego planu oraz ustalenia kolejności prac. Ponadto przygotuj listę zakupów, na której znajdą się wszystkie przedmioty, jakie pozwolą Ci troszczyć się o piękną przestrzeń. Pamiętaj, aby o nasadzeniach nigdy nie decydował przypadek – rośliny nie tylko muszą się przyjąć, ale również powinny tworzyć ładny efekt wizualny.

Zatrudnienie architekta może być dobrym pomysłem, gdyż pomoże Ci on zaprojektować przestrzeń idealnie dopasowaną do osobistych preferencji. Specjalista dostarczy plan sytuacyjny oraz wizualizację, a później powstanie projekt techniczny, który będzie miał kluczowe znaczenie dla końcowego sukcesu. Jeżeli jednak wierzysz w swoje umiejętności, możesz samodzielnie zaprojektować zielony zakątek wokół domu.

Na Twojej liście zakupów obok nasion, sadzonek czy materiałów, nie powinno zabraknąć sprzętu ogrodowego oraz niezbędnych akcesoriów. Jeżeli dysponujesz dużą przestrzenią, sięgnij po zraszacze do trawy, które pozwolą Ci regularnie i wygodnie ją nawadniać. W tym celu doskonale sprawdzą się modele firmy Cellfast, które dostępne są w wielu wariantach. W szerokiej ofercie na pewno znajdziesz urządzenia perfekcyjnie dopasowane do kształtu oraz powierzchni trawnika.

Sposoby na ładny trawnik w ogrodzie

Jednym ze sposobów na aranżację ogrodu z dużym trawnikiem może być stworzenie systemu alejek, ścieżek czy chodników. W ten sposób ogród stanie się uporządkowany, a domownicy nie będą deptać trawy oraz innych roślin. Takie ciągi mogą być wykonane z różnych materiałów w zależności od osobistych potrzeb oraz stylu ogrodu. Możesz oddzielić je od trawnika np. za pomocą obrzeża ogrodowego. Ładnym designem i solidną jakością wykonania wyróżnia się np. model Uniboard marki Cellfast.

Obrzeże pomoże Ci również wydzielić rabatę kwiatową. Aby ją stworzyć, wystarczy przyciąć szpadlem darń, przekopać ziemię i usunąć chwasty. Na rabacie rozstaw doniczki, pamiętając o zalecanym dla każdego gatunku odstępie. Pamiętaj, że rabatę wyspową warto projektować piętrowo – w środku powinny znaleźć się rośliny wysokie, a przy brzegach niskie kwiaty. Wówczas uzyskasz bardzo ładny efekt. Ponadto w centrum mogą znaleźć się byliny, a nawet drzewo.

Aranżację ogrodu mogą świetnie ozdobić kamienie. Wykorzystasz je np. do stworzenia ścieżki czy wzbogacenia oczka wodnego. W dodatku świetnie prezentują się przy oczku wodnym lub małych drzewach. Pamiętaj, że możesz sięgać zarówno po te małe kamienie, jak i duże głazy. Dzięki temu ogród będzie wyglądał naturalnie i klimatycznie.

Pamiętaj, że obok kwiatów możesz wykorzystać wiele innych gatunków. Bardzo dobrze będą wyglądać np. trawy ozdobne lub krzewy. Przestrzenie z taką roślinnością możesz oddzielić za pomocą palisady ogrodowej 3 Maxi firmy Cellfast. Ten model charakteryzuje się innowacyjną konstrukcją szpilki, dzięki czemu nie musisz martwić się o złamania elementów przy wbijaniu.

Kilka dobrych praktyk

Jeśli planujesz samodzielne wykonanie aranżacji ogrodu, zwróć uwagę na otaczającą przestrzeń i sięgnij po rozwiązania, które będą świetnie do niej pasować. W ten sposób zaprojektujesz podwórko, które doskonale wpisze się w krajobraz.

Piękne kwiaty, krzewy czy trawy doskonale zaakcentują walory Twojej przestrzeni. Pamiętaj jednak, że istnieją techniki, które pozwolą ukryć pewne mankamenty. Otóż małe i wąskie podwórko możesz optycznie poszerzyć przez stosowanie elementów o przebiegu poprzecznym. Ponadto kompozycja nie musi być bardzo różnorodna. Czasem wystarczy zastosować kilka roślin, aby idealnie komponowały się z trawnikiem i pozostałymi elementami ogrodowej przestrzeni.

Podczas zakupów wybieraj wyłącznie solidnie wykonane akcesoria i narzędzia. Dobrej jakości palisada plastikowa, ergonomiczny szpadel czy nowoczesne zraszacze do trawy pozwolą Ci zadbać o każdy metr kwadratowy. Natomiast wybór niskiej jakości produktów wcale nie stanowi sposobu na oszczędności, gdyż te szybko się zużywają i niebawem mogą być konieczne kolejne zakupy.

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze projektu, szczegółowo uzgodnij ją z domownikami. Pamiętaj, że ogród to przestrzeń dla każdego z nich i powinien on wpisywać się w różne gusta, a także oferować wiele funkcji. Zwróć uwagę, czy można zaaranżować przestrzeń na trampolinę lub niewielkie boisko dla dzieci. A może chcesz urządzić grilla ze znajomymi w otoczeniu przepięknej przyrody? Musisz więc zadbać o każdy detal, aby móc cieszyć się komfortem na co dzień.