Szpadle i szufle – rodzaje i ich przeznaczenie

  • Szpadle i szufle – rodzaje i ich przeznaczenie
  • Szpadle i szufle – rodzaje i ich przeznaczenie
  • Szpadle i szufle – rodzaje i ich przeznaczenie

Każdy właściciel domu, mieszkania z ogrodem czy działki rekreacyjnej powinien zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia ogrodowe, które pomogą w zagospodarowaniu terenu i ułatwią utrzymywanie ogródka oraz obejścia w dobrym stanie. Podstawowym wyposażeniem każdego amatora prac ogrodowych, obok kosiarki, motyki i grabi, jest szpadel i szufla. Z ich pomocą niestraszne będą nawet najcięższe prace w ogrodzie.

Najważniejsze narzędzia ogrodowe – rodzaje i zastosowanie

Ogród wymaga pielęgnacji oraz uwagi przez cały rok i nawet posiadanie rabaty z kwiatami czy trawnika wiąże się z koniecznością zaopatrzenia w odpowiednie narzędzia ogrodowe, przynajmniej te niezbędne. Podstawowe wyposażenie każdego ogrodnika, bez względu na poziom zaawansowania i wielkość ogrodu, powinno obejmować te narzędzia, które ułatwią sezonowe porządki i ewentualną uprawę ziemi. Jako marka Cellfast oferujemy produkty, które sprawdzą się idealnie przy każdej pracy w ogrodzie.

Do najpopularniejszych narzędzi zalicza się:

  • grabie uniwersalne – niezbędne do przygotowania ogródka warzywnego oraz kwiatowych rabatek i porządkowania ogrodu po sezonie,
  • grabie wachlarzowe – metalowe lub plastikowe, z charakterystycznymi, szeroko rozstawionymi zębami, przeznaczone do grabienia liści lub skoszonej trawy,
  • motyka – wykorzystywana do spulchniania gleby podczas uprawy ogrodu oraz późniejszej walki z chwastami,
  • widły – niezastąpione przy ładowaniu lub przerzucaniu np. kompostu czy większej ilości trawy i chwastów,
  • szpadel – przeznaczony do przekopywania ogrodu oraz wykopywania roślin np. podczas przesadzania,
  • szufla – stworzona do przerzucania ziemi, piasku i wszystkich innych sypkich materiałów wykorzystywanych w ogródku,
  • szufla do odśnieżania – zazwyczaj wykonana z tworzywa, pomocna w usuwaniu śniegu z chodnika lub podjazdu.

Szpadel i szufla – podstawowe wyposażenie każdego ogrodnika

O ile wybór grabi czy motyki, nie powinien sprawić problemu nawet amatorowi, o tyle już znalezienie odpowiedniej szufli czy szpadla jest nieco trudniejsze. Zarówno szpadel, jak i szufla powinny być przystosowane do konkretnych prac. Wybór pierwszych z brzegu nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Oba te narzędzia występują w różnych rozmiarach, a każdy dedykowany jest innym pracom. Czym się różni szpadel od szufli i do czego służą?

Szpadel, nazywany też rydlem, to narzędzie ogrodowe przystosowane do wszystkich prac, które wymagają użycia większej siły, czyli przekopywanie grządek, rozbijanie dużych brył ziemi i wykopywanie roślin. Wybierając szpadel, warto zwrócić uwagę nie tylko na wielkość, ale też sposób i materiał wykonania.

Każdy szpadel ma trzonek zakończony uchwytem w kształcie litery "T" lub "D" i solidny, metalowy sztych występujący w różnych kształtach. Szpadel prosty pełni funkcję pługa w ogrodzie. Jest przeznaczony do przekopywania ziemi i doskonale sprawdza się podczas dłuższych prac. Szpadel ostry będzie z kolei idealny do wykopywania dołków pod przyszłe nasadzenia czy wycinanie darni lub większych chwastów. Może być przydatny również przy przesadzaniu większych roślin i wykopywaniu warzyw korzeniowych z przydomowego ogródka. Wybierając szpadel z ostrą lub ząbkowaną krawędzią, można sobie znacznie ułatwić kopanie w ukorzenionym i kamienistym gruncie.

Kolejna wersja szpadla jest nazywana saperką. Cechuje się bardziej rozłożystym czerpakiem i może się przydać właścicielom piaskownicy – pomoże w wypełnieniu jej piaskiem. Ma krótki trzonek oraz zaokrąglony, ostry sztych, który jest mniej wygodny, ale bardziej precyzyjny. Przydatny będzie podczas drobnych prac ogrodowych, takich jak przesadzanie roślin doniczkowych czy sadzenie kwiatów cebulowych.

Szufle, choć mają bardzo podobny wygląd, służą zupełnie do czego innego. Wbrew pozorom ich zadaniem nie jest kopanie i rycie, ale przenoszenie wszelkich materiałów sypkich. Szufla w odróżnieniu od szpadla nie ma ostrego zakończenia, jest bardziej wygięta oraz znacznie większa. Dzięki odpowiedniej konstrukcji, głębokości oraz wyprofilowaniu głowicy pomaga w przenoszeniu, rozgarnianiu, ładowaniu i rozsypywaniu np. ziemi, piasku czy innych kruszyw wykorzystywanych w ogrodzie. Tradycyjna szufla jest wykonana z metalu, ale zwykle dużo cieńszego niż szpadel. Najpopularniejsza i najbardziej uniwersalna jest szufla o szerokim, lekko wyprofilowanym kształcie ułatwiającym nabieranie. Przydaje się do przenoszenia i załadunku większej ilości ziemi. Sprawdzi się też przy napełnianiu dużych donic czy rozsypywaniu drobnych kamieni albo kory wzdłuż ogrodzenia lub ścieżki.

Wybierając jakiekolwiek narzędzia ogrodowe, warto pamiętać o tym, by były wykonane z odpowiednich materiałów. Inwestycja w dobrej jakości narzędzia to gwarancja posiadania pięknego ogrodu, w którym każde prace będą wykonywane z przyjemnością i bez żadnych trudności. Gwarancję udanej pracy w ogrodzie zapewnią produkty marki Cellfast.