System nawadniania ogrodu – stwórz go od podstaw

  • System nawadniania ogrodu – stwórz go od podstaw

Dobrze zorganizowany system nawadniania sprawi, że pielęgnacja roślin będzie dużo łatwiejsza. Podpowiadamy, jak zadbać o ogród.

Kiedy zainstalować system nawadniający?

System nawadniający obejmuje zespół rur i węży połączonych z domową siecią wodociągową. Na krańcach znajdują się zraszacze, które pozwolą na automatyczne podlewanie. Takie rozwiązanie najlepiej wprowadzić już na początku urządzania ogrodu. Gdy nie ma jeszcze roślin, bez trudu wykonasz wykopy pod zraszacze i rury.

W przypadku istniejących już ogrodów montaż urządzeń nawadniających będzie trudniejszy. Taka operacja wymaga zniszczenia trawnika. Natomiast alternatywą dla zraszaczy może być sam wąż ogrodowy. Solidnie wykonany model z kilku warstw świetnie sprawdzi się na mniejszych przestrzeniach.

W dużych ogrodach systemowe nawadnianie zapewni oszczędność czasu i poprawi komfort pracy. Wystarczy tylko sięgnąć po zraszacze dopasowane do kształtu oraz powierzchni działki. Dziś możesz wybierać spośród wielu rozwiązań, więc na pewno znajdziesz propozycję dopasowaną do Twojego ogrodu.

Dobry plan to podstawa

Na początku stwórz projekt nawadniania. Zwróć uwagę na odpowiednią lokalizację każdego zraszacza ogrodowego. Należy umieścić je w taki sposób, aby zasięgiem obejmowały większą część powierzchni, na której znajdują się rośliny. Pamiętaj również, aby określić odpowiednią liczbę urządzeń.

Wybierając zraszacz oraz wąż ogrodowy dostosuj go do wielkości oraz kształtu swojej działki. Dobrze dobrany rozmiar węża to czynnik, który determinuje odpowiednie parametry. Jeśli powierzchnia Twojej działki jest duża, średnica węża oraz zraszacza powinna być równie większa. W przypadku mniejszych powierzchni możesz zdecydować się na wybór zraszaczy ręcznych. Pamiętaj, aby wybierać modele renomowanych producentów. W naszej ofercie znajdziesz praktyczne, a zarazem solidnie wykonane urządzenia, które doskonale sprawdzą się podczas codziennej pracy.

Jeżeli zasięg zraszaczy nie pozwala na nawodnienie wszystkich roślin, najlepiej sięgnąć po dobry wózek na wąż ogrodowy. Dzięki temu bez trudu przetransportujesz go na miejsce i szybko nawodnisz ogród.

Rury do nawadniania ogrodu

Do rozprowadzenia wody w systemie ogrodowym będziesz potrzebował rur z polietylenu. Są elastyczne, odporne na uszkodzenia, a zarazem proste w łączeniu i układaniu. Ich średnica zależy od odległości, jaka dzieli pompę i rozdzielacz.

  • 20 mm (3/4") dla odległości do 40 m
  • 25 mm (1”) dla odległości do 50 m
  • 38 mm (1,5”) dla odległości powyżej 50 m.

Pamiętaj o zakupie złączek oraz trójników. Ich liczba powinna być dopasowana do rozwiązań uwzględnionych w projekcie nawadniania.

Rodzaje zraszaczy ogrodowych

Wybór zraszaczy ogrodowych zależy od roślin, jakie zamierzasz posadzić na zielonej przestrzeni wokół domu. W dobrych sklepach znajdziesz zraszacze wynurzalne, które podczas podlewania podnoszą się ponad poziom gruntu. Dzieje się tak za sprawą ciśnienia wody. To dyskretne i funkcjonalne urządzenia.

Zraszacze wynurzalne dzielą się na statyczne i rotacyjne. Te pierwsze tworzą parasol wodny. Natomiast rotacyjne wyposażone są w obrotową głowicę. Dzięki temu zasięg jest większy. Każde z tych rozwiązań doskonale sprawdzi się zwłaszcza przy nawadnianiu trawników.

Na rynku znajdziesz również mikrozraszacze, które zapewniają mgiełkę wodną, lecz nie emitują silnego strumienia. Takie rozwiązanie sprawdzi się przy uprawie delikatnych kwiatów oraz roślin, które najlepiej rozwijają się przy wilgotnym mikroklimacie.

Pobór wody do systemu ogrodowego

Możesz wybrać jeden z kilku sposobów na czerpanie wody. Pierwszy dotyczy podłączenia do sieci wodociągowej. To bardzo łatwe rozwiązanie, lecz generuje dosyć duże zużycie wody. Drugą opcję stanowi wywiercenie własnej studni. Operacja ta jest kosztowna, lecz po jej ukończeniu nawadnianie może być niemal darmowe. Ekologicznym rozwiązaniem jest pobieranie wody z odzysku. W tym celu stosuje się zbiorniki na wodę deszczową, która jest bogata w cenne minerały i nie zawiera wielu szkodliwych substancji.

Bardzo ważny jest również wybór pompy. Musisz pamiętać, że ciśnienie wody w systemie nawadniania ogrodu musi wynosić co najmniej 2 bary (dla zasilania wynurzalnych zraszaczy). Ponadto ciśnienie spada wraz z odległością od pompy. Ta powinna generować od 3,5 do 5 barów, co przekłada się na wydajność rzędu 8-12 l/min.

Zwróć uwagę, że w dużych systemach konieczne jest stosowanie większego ciśnienia. Zraszacz ogrodowy, który znajduje się blisko źródła wody, możesz wyposażyć w reduktor ciśnienia. Wówczas proces nawadniania będzie przebiegał regularnie.

Jeśli zdecydujesz się podłączyć system do sieci wodociągowej, wystarczy niewielka pompa, która podniesie ciśnienie. Trudniejsza może być instalacja własnej studni. Przy konstrukcji głębszej niż 7 m, należy zastosować pompę głębinową. Jeżeli odległość od powierzchni ziemi będzie mniejsza, dobrze sprawdzi się pompa naziemna. Wybór odpowiedniej konstrukcji jest bardzo istotny, gdyż to ona odpowiada za sprawność całego systemu.

Kiedy warto sięgnąć po rozdzielacz?

Wybór rozdzielacza będzie konieczny przy dużych instalacjach oraz ogrodach o zróżnicowanym charakterze. Za pomocą tego elementu z łatwością podzielisz system na części. Rozwiązanie pozwoli uruchomić tylko jedną sekcję zraszaczy w danym czasie. W ten sposób dopasujesz porę podlewania do stopnia nasłonecznienia gruntu oraz wymagań roślin. Wówczas ich pielęgnacja stanie się dużo łatwiejsza.