Sierpień – intensywny czas w ogrodzie

  • Sierpień – intensywny czas w ogrodzie

Sierpień to czas, w którym na właścicieli ogrodów czeka wiele pracy. Jakie czynności należy wykonać, aby móc cieszyć się pięknym podwórkiem i przygotować rośliny do okresu jesiennego? Oto kilka cennych wskazówek, z którymi warto się zapoznać.

Pielęgnacja drzew i krzewów

W sierpniu najlepiej przestać nawozić drzewa i krzewy środkami z wysoką zawartością azotu, aby nie pobudzać roślin do wzrostu, gdyż pędy powinny zdrewnieć przed zimą. Natomiast można zastosować odżywki jesienne, które proces ten przyspieszą, a jednocześnie zapewnią ochronę przed negatywnym działaniem mrozu.

W drugiej połowie lata warto również posadzić iglaki oraz rośliny zimozielone. Te w ciągu trzech miesięcy wytworzą wiele korzeni, więc nie ma ryzyka przesuszenia. Trzeba pamiętać, że krzewy w pojemnikach przez kilka dni wymagają intensywnego podlewania. Natomiast w przypadku krzewów z gruntu należy zadbać nie tylko o nawadnianie, ale również zastosować cieniowanie jutą czy agrowłókniną (najlepiej przez 2 lub 3 tygodnie).

Niektóre krzewy wymagają intensywnego podlewania szczególnie podczas upałów. Mowa tu o roślinach z płytkim systemem korzeniowym (np. azalie, różaneczniki, hortensje czy wrzosy). Ponadto w sierpniu warto po raz ostatni chwycić za nożyce do żywopłotu. Dzięki temu rany po cięciu zdąża się zabliźnić do zimy. Eksperci zalecają, aby robić to w nieco chłodniejsze dni, gdyż silne promienie słoneczne mogłyby przypalić odsłonięte liście.

Pielęgnacja kwiatów

Przede wszystkim należy usunąć przekwitłe kwiaty, aby nie traciły na estetyce, a jednocześnie mogły łatwo wytwarzać nasiona. W ten prosty sposób można przedłużyć kwitnienie. Warto również przygotować podłoże dla roślin cebulowych wiosennych i za 2-3 tygodnie je posadzić. Wystarczy sięgnąć po sprawdzone narzędzia ogrodowe, przekopać ziemię, odchwaścić ją i zastosować wapniowanie dla uzyskania odczynu obojętnego. Później wystarczy rozsypać nawóz fosforowy.

W sierpniu można rozmnożyć byliny, które już nie kwitną (np. liliowce, złocieńce wielkie, piwonie, kosaćce) i rośliny kobiercowe (np. rojniki, płomyki szydlaste, żagwiny, goździki czy rozchodniki). W tym przypadku również należy wybrać pochmurny dzień, a następnie stosować intensywne podlewanie przez kilka dni.

To doskonały czas na posadzenie rozsady roślin dwuletnich (np. malw, naparstnic, dzwonków czy bratków). Rozety przed zimą doskonale się rozrosną, a w kolejnym roku kwiaty będą dorodne i zachwycą pięknym wyglądem.

Warzywa i owoce

Warzywa, które plon wydają stopniowo (np. fasolka, cukinia czy ogórki) zbiera się regularnie co 2 lub 3 dni. W przeciwnym razie po prostu stracą swój smak. W dodatku zahamowany będzie proces wytwarzania kolejnych kwiatów, co ogranicza plony. Na początku sierpnia wysiewa się sałatę, koper i rzodkiewkę, które można zebrać już jesienią.

Warto także pamiętać, że w sierpniu warzywa należy ostatni raz w roku nawozić saletrą amonową bądź innym środkiem z wysoką zawartością azotu.

Kolejne zadanie to zbieranie wiśni. Po zebraniu owoców należy sięgnąć po sekator i przyciąć gałęzie tak, by przyszłoroczne opryskiwanie zapewniało jeszcze lepsze efekty. Dzięki temu owoce na pewno będą smaczne i dorodne. Następny ważny krok to usunięcie liści, które cieniują grona winogron. Dzięki temu owoce będą dobrze nasłonecznione i intensywne w smaku.

Sierpień to również czas sadzenia truskawek. Należy rozmieścić je w rzędach co 30-40 cm. Krzaczki podlewa się intensywnie i po 2 tygodniach dobrze jest zastosować nawóz. Dzięki temu można spodziewać się smacznych i soczystych owoców.

Jak dbać o trawnik?

Najlepiej trawnik kosić co tydzień i obficie go podlewać co 3-4 dni. Woda powinna przesiąkać na głębokość 10-15 cm (do tej głębokości sięgają korzenie). Jeżeli upały szczególnie dają się we znaki, warto podlewać codziennie (najlepiej rano). Na skuteczne nawadnianie pozwoli praktyczny i dobrze wykonany zraszacz do trawy.

Piękne oczko wodne

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że kwiatostany wielu roślin mogą przekwitać. Aby wyeliminować ryzyko niekontrolowanego wysiewu, trzeba je na bieżąco usuwać. Ponadto podczas upałów wymienia się regularnie wodę, która przy wysokich temperaturach intensywnie paruje.

Bardzo ważnym elementem jest regularna kontrola czystości. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na filtry i dokładnie pozbyć się brudu. Natomiast glony należy odłowić jak najszybciej za pomocą siatki. Jeśli to nie pomoże, warto wybrać sprawdzony środek chemiczny.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Warto sporządzić listę niezbędnych czynności i odpowiednio je zaplanować. Dzięki temu piękna, zielona przestrzeń będzie na wyciągnięcie ręki. Ponadto należy zawsze wybierać narzędzia ogrodowe od renomowanych producentów, które ułatwią prace w ogrodzie i będą bezpieczne dla roślin.