Siekiera – rodzaje i zastosowania. Jak wybrać dobrą siekierę?

  • Siekiera – rodzaje i zastosowania. Jak wybrać dobrą siekierę?

Bez wątpienia siekiera to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego ogrodnika. Dzięki niej można wykonać wiele podstawowych prac, w tym m.in.: rozłupać drewno czy też pociąć większe gałęzie. Siekiery cenione są za swoją uniwersalność, prostotę budowy oraz łatwość użycia. Poznaj podstawowe rodzaje siekier oraz potencjał ich zastosowania.

Rodzaje siekier i potencjał ich zastosowania

Obecnie wyróżnia się wiele rodzajów siekier, które różnią się przede wszystkim budową oraz kształtem ostrza. Determinuje to potencjał zastosowania narzędzia w praktyce. Do najczęściej wykorzystywanych należą siekiery uniwersalne. Posiadają krótkie trzonki i są przeznaczone przede wszystkim do cięcia gałęzi na mniejsze fragmenty. Drugi popularny rodzaj siekiery to model rozłupujący, który sprawdzi się podczas rozłupywania nawet bardzo twardego drewna i charakteryzuje się dłuższym trzonkiem. Czym jeszcze wyróżniają się wspomniane warianty?

Siekiera rozłupująca

Jak sama nazwa wskazuje, siekiera ta służy do rozłupywania większych kawałków drewna. Dobrej jakości narzędzie z powodzeniem poradzi sobie nawet z twardym materiałem. Siekiery rozłupujące posiadają długie trzonki i ostrza szlifowane pod dużym kątem, dzięki czemu pozwalają na przygotowywanie drewna na opał. Długi trzonek sprawia, że podczas pracy wykorzystuje się większą siłę odśrodkową. Z kolei głowica w kształcie klina oraz wyczuwalne wyważenie środka ciężkości do przodu to aspekty, które ułatwiają uderzenie w odpowiedni i precyzyjny sposób.

Rekomendowane modele z naszej oferty

W naszej ofercie przygotowaliśmy kilka modeli siekier rozłupujących, które różnią się parametrami technicznymi, w tym m.in. długością. Rekomendowane modele to:

  • C1200 ENERGO (długość 450 mm)
  • C1600 ENERGO (615 mm)
  • C2000 ENERGO (740 mm)
  • C2500 ENERGO (740 mm)
  • C2700 ENERGO (930 mm)

Siekiery te charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami technicznymi. Ostrza wykonywane są ze stali hartowanej indukcyjnie, dzięki czemu są bardzo trwałe. Pozostają ściśle zespolone z trzonkiem, czego konsekwencją jest bezpieczniejsza eksploatacja. Do tego trzonek wyposażono w antypoślizgową powierzchnię SAFETOUCH, która zapewnia pewny chwyt i wygodę użytkowania. Siekiery z naszej oferty posiadają multifunkcyjne osłony oraz certyfikat bezpieczeństwa TÜV GS. Poszczególne modele przeznaczone są do pracy przy różnej średnicy pni.

Siekiera uniwersalna

Siekiery uniwersalne wykorzystywane są przy różnego typu drobnych pracach. Zazwyczaj ważą do dwóch kilogramów i mają średniej długości trzonki (do 70 centymetrów). Dobrze poradzą sobie przy cięciu mniejszych gałęzi i krzewów. Znajdują zastosowanie podczas wyjazdów na kemping, przygotowywania ogniska czy też prac porządkowych przy domu lub w ogrodzie.

Rekomendowane modele z naszej oferty

W naszej ofercie posiadamy wysokiej jakości siekiery uniwersalne, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających Klientów. Wśród rekomendowanych modeli znajdują się:

  • U600 ENERGO (długość: 260 mm)
  • U1100 ENERGO (450 mm)
  • U1600 ENERGO (615 mm)

To narzędzia ścinające, które wykorzystywane są m.in. przy pracach ciesielskich, porządkowych, budowlanych i ogrodowych. Ich ostrze wykonane ze stali hartowanej indukcyjnie jest ściśle połączone z trzonkiem. Do tego wyprofilowany trzonek posiada powierzchnię antypoślizgową SAFETOUCH. Element ten wykonano z kompozytu wzmocnionego włóknem szklanym. Siekiery uniwersalne od Cellfast posiadają certyfikat bezpieczeństwa TÜV GS oraz 25 lat gwarancji po internetowej rejestracji produktu.

Podsumowanie

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do zakupu siekier i innych narzędzi z naszego asortymentu. Wszystkie produkty są wykonane z dbałością o nawet najmniejsze detale, dzięki czemu stanowią doskonałe rozwiązania na lata. Z nami stworzysz podstawowe wyposażenie, które ułatwi oraz usprawni wszystkie prace ogrodowe.