Sadzenie nowych roślin – o czym warto pamiętać?

  • Sadzenie nowych roślin – o czym warto pamiętać?

Wiosna to czas, w którym zarówno profesjonalni, jak i początkujący ogrodnicy zaczynają sezon ogrodowy. Jest to idealny moment na sadzenie nowych roślin. Aby cały proces się powiódł, warto kierować się kilkoma wskazówkami. Sprawdź, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Grunt, to dobre przygotowanie

Nie da się ukryć, że wiedza to podstawa. Dawniej była przekazywana z pokolenia na pokolenie, jednak dziś ta tradycja zanika. Co więcej, pojawia się coraz więcej roślin, które mają dość wysokie wymagania, dlatego przed ich zasadzeniem należy dokładnie zapoznać się z ich specyfikacją. Charakterystyka każdej rośliny powinna zawierać takie informacje jak:

  • wymagany poziom nasłonecznienia
  • wymagane pH gleby
  • wymagany stopień wilgotności gleby
  • wymagana żyzność gleby

Posiadanie szczegółowej wiedzy na temat roślin pozwoli na odpowiednie przygotowanie ogrodniczego ekwipunku. Łopata, szpadel, motyka to podstawa przy pracach ogrodowych. Jeśli w zakresie wykonywanych robót planujemy np. posianie trawnika, wtedy bez wątpienia warto zaopatrzyć się w siewnik uniwersalny z naszej oferty, który znacząco ułatwi to zadanie. Jest to narzędzie proste w obsłudze – wystarczy jedynie prowadzić je po wyznaczonym obszarze, a materiał jest równomiernie wysiewany. Duża pojemność sprawia, że praca przebiega sprawnie i nie wymaga częstego uzupełniania zbiornika. Co więcej, siewnik uniwersalny sprawdzi się doskonale na większych terenach. Jeśli masz do czynienia z miejscami trudno dostępnymi lub mniejszą powierzchnią, postaw na model ręczny.

Sadzenie roślin

Proces sadzenia nowych roślin należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania miejsca, w którym mają być posadzone rośliny. Jeśli zajdzie taka potrzeba, należy również poprawić właściwości gleby.

Pierwszym elementem powinno być pozbycie się chwastów, ponieważ w przeciwnym razie będą one odbierać wszystkie składniki odżywcze nowym roślinom. Warto wykonać tę czynność bez użycia chemii, lecz przy zastosowaniu specjalistycznych narzędzi. Doskonale do tego zadania sprawdzi się graca, którą znajdziesz w naszej ofercie. Charakteryzuje się wytrzymałą głowicą ze stali nierdzewnej oraz aluminiowym i lekkim trzonkiem, pokrytym antypoślizgową powierzchnią.

Po usunięciu wszystkich chwastów należy wykopać odpowiedni dół, który powinien być około dwa razy większy niż bryła korzeniowa. Warto również zadbać o to, aby w ziemi znajdowały się odpowiednie składniki. Można obniżyć pH gleby za pomocą torfu lub zmienić odczyn na zasadowy, używając do tego sproszkowanej kredy. Doskonałym pomysłem jest również użycie kompostu. Nawożąc obszar warto sięgnąć po siewnik ręczny z naszego asortymentu, który nadaje się zarówno do wysiewania trawnika, jak i do nawożenia terenu. Dzięki wyposażeniu w obrotową korbkę pozwala kontrolować dawkę w zależności od zapotrzebowania. Uniwersalność narzędzia sprawia, że zdecydowanie warto w nie zainwestować i ułatwić sobie prace związane z utrzymaniem ogrodu.

Po włożeniu rośliny do wykopanego dołka wystarczy zasypać go ziemią. Na koniec warto ubić glebę, aby zapewnić roślinie prawidłową stabilizację oraz możliwość wchłaniania wszystkich niezbędnych składników. Jeśli roślina tego wymaga, można ją również podlać odpowiednią ilością wody.

Jak gęsto należy sadzić rośliny?

Przy wyborze miejsca do posadzenia nowych roślin, należy również zadbać o to, by miały one odpowiednią przestrzeń do wzrostu. W przeciwnym razie będą napierać na siebie, co w konsekwencji może doprowadzić do ich uszkodzenia. Rozstaw jest również zależny od efektu, który chcesz uzyskać. Niektóre rośliny można sadzić rzadziej. W tym przypadku należy przyjąć, że odpowiednia odległość powinna być około dwa razy większa niż zakładana, docelowa wysokość rośliny. Jeśli zależy Ci na tym, aby po paru latach rośliny tworzyły tzw. dywan, należy posadzić je gęściej – w odstępach wynoszących połowę przewidywanej wysokości.

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku większych roślin, a w szczególności drzew. Najmniejsze z nich należy sadzić przynajmniej dwa metry od siebie. Większe okazy powinna dzielić odległość wynosząca co najmniej cztery metry. W przypadku drzew prawidłowe odstępy są niezwykle ważne. W przypadku braku zadbania o ten aspekt, nie wszystkie drzewa będą odpowiednio doświetlane przez promienie słoneczne.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę?

Ważnym elementem ogrodniczej wiedzy jest fakt, że nie wszystkie rośliny wzajemnie się tolerują. Takie zjawisko nazywamy allelopatią. Czytając wymagania danego gatunku, należy zwrócić uwagę, czy może on pojawiać się w towarzystwie innych wybranych okazów. Istnieją również rośliny, które wybitnie lubią swoje sąsiedztwo, a nawet wzajemnie sobie pomagają. Warto również wziąć pod uwagę właśnie ten aspekt.

Strona estetyczna przy sadzeniu nowych roślin również odgrywa ważną rolę. Należy dokładnie zapoznać się z tym, jakich kolorów można się spodziewać po osiągnięciu przez roślinę odpowiedniego poziomu wzrostu. Nadmierna ilość kolorów będzie sprawiać wrażenie chaosu, warto więc dokładnie to przemyśleć jeszcze przed posadzeniem nowych okazów.

Dobrze zaplanowana przestrzeń będzie ozdobą każdego domu i podwórka. Wzbogacając swoją wiedzę, można znacząco poprawić efekt końcowy wszystkich prac ogrodowych. Warto więc poświęcić czas na przygotowanie teoretyczne, a także zadbać o odpowiednie akcesoria ogrodnicze, które znacznie ułatwią wykonywanie wszystkich prac w ogrodzie.