Przygotowanie drewna na opał – niezbędne akcesoria

  • Przygotowanie drewna na opał – niezbędne akcesoria
  • Przygotowanie drewna na opał – niezbędne akcesoria
  • Przygotowanie drewna na opał – niezbędne akcesoria

Odpowiednie przygotowanie drewna na opał to przez najbliższe miesiące jeden z podstawowych obowiązków w wielu gospodarstwach domowych. Podpowiadamy, jak dobrać niezbędne akcesoria oraz na co zwrócić uwagę przy ich wyborze, by ułatwić sobie prace. Poznaj kilka sprawdzonych rozwiązań.

Wybierz odpowiednią siekierę

Rąbanie drewna to czynność, która może być dużo łatwiejsza, niż się wydaje. Wystarczy sięgnąć po solidnie wykonaną i praktyczną siekierę rozłupującą. W ofercie znajdziesz co najmniej kilka modeli, dzięki czemu na pewno kupisz ten idealnie dopasowany do Twoich potrzeb. Zanim zdecydujesz się na zakup, zapoznaj się ze specyfikacją techniczną oraz sprawdź, do jakiej średnicy pni przeznaczony jest dany model. Ważnymi aspektami, na które należy zwrócić uwagę będzie również jakość ostrza, kształt głowicy, profil, materiał wykonania trzonka, a w przypadku siekiery rozłupującej – jej ergonomia. Podczas rozłupywania większych kawałków drewna i konieczności użycia dużej siły znacznie lepiej sprawdzi się trzonek wykonany z tworzywa sztucznego. Godny polecenia produkt powinien posiadać odpowiednio wyprofilowany trzonek zapewniający pewny chwyt i wygodę użytkowania. Przed zakupem podnieś siekierę i sprawdź czy utrzymanie jej nie sprawia trudności. Siekiera zbyt ciężka nie będzie odpowiednia.

W ofercie sklepów bez problemu znajdziesz także siekiery uniwersalne, które będą niezastąpione podczas prac ciesielskich, porządkowych, budowlanych czy ogrodowych.

Brzeszczot do drewna

To funkcjonalne narzędzie sprawdzi się znakomicie przy cięciu drewna na opał. Przed dokonaniem zakupu zwróć uwagę na jego przeznaczenie (do suchego lub mokrego drewna) na długość narzędzia, a także na kilka innych aspektów technicznych. Doskonałą propozycją dla wymagających będzie wybór brzeszczotu do drewna wykonanego ze stali węglowej. Znakomicie sprawdzą się hartowane zęby, gdyż pozwolą na bardzo szybkie i sprawne cięcie, a także ograniczą zapychanie się piły.

Piła jednoręczna

Do przygotowania opału posłuży Ci również piła jednoręczna, która wyróżnia się bardzo wysoką ergonomią, a przede wszystkim – ostrzem ze stali, które perfekcyjnie radzi sobie ze ścinaniem gałęzi i pędów. To oczywiście nie jedyne zastosowania tego uniwersalnego i przydatnego w ogrodzie czy na podwórku narzędzia.

Rąbanie i cięcie drewna to bardzo angażujące zajęcia, które wymagają doboru odpowiednich narzędzi. Zachęcamy do wyboru wyżej przedstawionych propozycji i przypominamy również, że podczas przygotowywania drewna na opał bardzo ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.