Przycinanie i wyczesywanie traw ozdobnych – jak zrobić to dobrze?

  • Przycinanie i wyczesywanie traw ozdobnych – jak zrobić to dobrze?
  • Przycinanie i wyczesywanie traw ozdobnych – jak zrobić to dobrze?
  • Przycinanie i wyczesywanie traw ozdobnych – jak zrobić to dobrze?

Podczas prac w ogrodzie szczególną uwagę należy poświęcić trawom ozdobnym. Podpowiadamy, w jaki sposób je przycinać i wyczesywać oraz jakie narzędzia wybrać do ich pielęgnacji. Poznaj kilka sprawdzonych wskazówek i ciesz się piękną, zadbaną zieloną przestrzenią wokół domu.

Przycinanie traw ozdobnych

Trawy ozdobne należy przycinać wczesną wiosną, choć nie brakuje osób, które robią to jesienią. Jednak w przypadku drugiego rozwiązania miłośnicy ogrodów pozbywają się zaschniętych źdźbeł, które zimą mogą prezentować się nad wyraz atrakcyjnie. Ponadto przeprowadzone zbyt późno cięcie negatywnie wpływa na kondycję roślin. Pamiętaj również o wyborze odpowiednich nożyc do trawy. Model teleskopowy o aluminiowych rączkach przy tym zadaniu sprawdzi się doskonale.

Pamiętaj, że trawy przycinać należy na takiej wysokości, aby nie uszkodzić pędów. W przypadku młodszych traw może być to ok. 10 cm nad ziemią, natomiast u nieco starszych i rozrośniętych – ok. 20 cm.

Alternatywnym rozwiązaniem podczas przycinania może być sekator. To uniwersalne narzędzie posłuży Ci również do cięcia świeżych gałęzi i pędów. Z kolei nóż ogrodowy – okulizak lub szczepak gwarantuje pewny chwyt i kapitalną wręcz ergonomię. Wybór narzędzi jest bardzo zróżnicowany. Pamiętaj jednak, aby zawsze stawiać na rozwiązania od renomowanych producentów, które posłużą Ci przez lata.

Wyczesywanie traw ozdobnych

Trawy, które na zimę zachowują naturalny kolor, należy jedynie wyczesać, ewentualnie przyciąć zaschnięte końcówki. W tym celu niezbędne będą grabie ogrodowe. Możesz wybrać uniwersalny model z głowicą ze stali borowej oraz aluminiowym trzonkiem, który sprawdzi się również przy wielu innych zastosowaniach. Doskonałym rozwiązaniem dla wymagających będą również małe grabki, dzięki którym ryzyko uszkodzenia delikatnych roślin jest dużo niższe. Wybierz model z zębami ze stali nierdzewnej oraz ergonomicznie wyprofilowaną rączką, a komfort użytkowania pozwoli na sprawne wykonywanie prac ogrodowych.