Przycinanie drzew i krzewów – poradnik

  • Przycinanie drzew i krzewów – poradnik

Przycinanie drzew i krzewów nie jest trudne, lecz wymaga odpowiednich narzędzi. Przekonaj się, jak dokonać najlepszego wyboru i ułatwić sobie pracę. Dowiedz się więcej i zadbaj o piękny ogród!

Dlaczego warto przycinać drzewa i krzewy?

Tylko niektóre drzewa i krzewy zachowują swój ładny wygląd bez konieczności zmiany pokroju. Zdecydowana większość roślin wymaga przycinania, aby uniknąć ich rozrastania się. Nic więc dziwnego, że tak często sięgamy po sekator. Pamiętaj jednak, aby wybierać ergonomiczne modele, które pozwolą na wygodę użytkowania. W tym przypadku doskonale sprawdzi się narzędzie z rączkami pokrytymi antypoślizgową powierzchnią SAFETOUCH™. Do obcinania grubszych i twardszych elementów najlepiej wybrać sekator kowadełkowy, wyposażony w przekładnię zwiększającą siłę cięcia, który zapobiegnie ześlizgiwaniu się gałęzi. W przypadku młodych roślin gałęzie przycina się po posadzeniu, aby skrócić wszystkie pędy o 1/3 długości. Wówczas uformujesz krzew i pobudzisz go do rozgałęziania się oraz rozkrzewiania. Starsze rośliny wymagają przycinania zbyt długich gałęzi. Należy również pamiętać o usuwaniu chorych, nadłamanych i suchych gałęzi.

Jak przycinać rośliny?

Jeśli sięgasz po nożyce do żywopłotu, sprawa jest bardzo prosta. Młode rośliny wystarczy mocno przyciąć 20-30 cm nad podłożem przy użyciu narzędzi aluminiowych o dużej sile cięcia. Pamiętaj, że praktyczny przedmiot pozwoli Ci dokładnie formować kształt roślin, aby dopasować ich wygląd do własnych preferencji. Zanim skorzystasz z nożyc czy sekatora, dokładnie przyjrzyj się roślinie i zwróć uwagę, że lepiej uciąć nieco mniej, niż zbyt wiele. Ponadto cięcie powinno odbywać się przy dodatniej temperaturze powietrza, a cienkie gałęzie najlepiej odcinać 0,5-1 cm nad pąkiem. Natomiast te grubsze – kilka centymetrów nad odrostem bocznym.

Zdarza się, że cięcia wymagają gałęzie znajdujące się w trudno dostępnych miejscach. Wówczas znakomicie sprawdzi się sekator na wysięgniku lub sekator teleskopowy. Podczas ścinania gałęzi na dużych wysokościach, konieczne może być użycie drabiny, pamiętaj więc o zachowaniu zasad bezpieczeństwa.