Piła w pracach ogrodowych – rodzaje, zastosowania i konserwacja

  • Piła w pracach ogrodowych – rodzaje, zastosowania i konserwacja
  • Piła w pracach ogrodowych – rodzaje, zastosowania i konserwacja
  • Piła w pracach ogrodowych – rodzaje, zastosowania i konserwacja
  • Piła w pracach ogrodowych – rodzaje, zastosowania i konserwacja

Piła to niezastąpione narzędzie, które jest podstawowym elementem wyposażenia każdego ogrodnika i majsterkowicza. Dobrze wykonana pomoże w przecinaniu wielu elementów w szybki, łatwy oraz bezpieczny sposób. Podpowiadamy, dlaczego warto mieć ją pod ręką i jak wybrać najlepsze rozwiązanie. Dowiesz się także jak odpowiednio o nią dbać, aby na długo utrzymała swoje właściwości.

Rodzaje pił

Rodzajów pił jest wiele, jednak ogrodnicy najczęściej decydują się na podstawowe warianty, które za sprawą prostej konstrukcji są łatwe w użytkowaniu i bardzo często sprawdzają się na wiele lat, przy odpowiedniej konserwacji. Innym aspektem działającym na korzyść takiego wyboru jest także niska cena tych produktów. Do najpopularniejszych modeli należą piły jednoręczne oraz piły kabłąkowe.

Piły jednoręczne

Piły jednoręczne na pewno znajdą zastosowanie w mniejszych ogrodach. Służą do lekkich prac, takich jak chociażby przecinanie konarów. W przypadku jednouchwytowych narzędzi ostrze zazwyczaj jest wąskie oraz lekko zakrzywione, co ułatwia usuwanie gałęzi i pniaków. Taki sprzęt dużo lepiej sprawdzi się w sadownictwie i ogrodnictwie niż szeroka piła uniwersalna. Przykładem ciekawej propozycji jest piła jednoręczna ERGO, oferowana przez markę Cellfast. Wykonana jest z wysokiej jakości stali, a wklęsły przekrój ostrza zapobiega blokowaniu się piły podczas cięcia. Rączka zapewnia pewny chwyt i wygodę użytkowania. Co więcej, końcówka ostrza o zaokrąglonym i zwężonym profilu umożliwia cięcie w miejscach trudno dostępnych. Warto wspomnieć, że piła jest sprzedawana z kaburą, przypinaną do paska, która umożliwia wygodne i w pełni bezpieczne przenoszenie narzędzia.

Piły kabłąkowe

Ten rodzaj piły jest jednym z najpopularniejszych narzędzi ręcznych. Podstawowym elementem tego wariantu jest brzeszczot, czyli ostrze zębate, które można wymieniać. Istnieją brzeszczoty przeznaczone do suchego, jak i mokrego drewna. Drugim elementem jest kabłąk, czyli wygięta w łuk rama narzędzia. Piły kabłąkowe występują w różnych rozmiarach i sprawdzą się idealnie do cięcia świeżego drewna, gałęzi oraz pędów. Znajdą swoje zastosowanie nie tylko w ogrodzie, ale również w warsztatach, gdzie często przecinane są drewniane elementy np. do zbudowania mebli. Zaletą pił kabłąkowych jest fakt, że są wykonane z trwałych i lekkich materiałów. Dzięki temu są odporne na czynniki zewnętrzne, które mogą powodować rdzę. Dodatkowo narzędzie często jest wyposażone w dopasowaną do dłoni rączkę, z dodatkową osłoną palców, niwelującą niebezpieczeństwo podczas wykonywania prac.

Podstawowe zastosowania pił

Choć piła jest dosyć prostym narzędziem, może nam bardzo pomóc. Najczęściej można za jej pomocą sprawnie ścinać drzewa, skracać konary, a także wycinać większe i mniejsze gałęzie.
Jeśli jesteś majsterkowiczem, wybierz dobrą piłę kabłąkową, którą wykorzystasz na działce czy w warsztacie. Możesz użyć jej nawet do przycinania elementów, które całościowo stworzą atrakcyjny mebel, na przykład stolik do ogrodu. Znajdziesz ją również w naszym asortymencie. Jako marka Cellfast zadbaliśmy o to, aby piła spełniała preferencje nawet najbardziej wymagających klientów.

Do najtańszych, a zarazem praktycznych rozwiązań należy piła jednoręczna. To narzędzie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wymagane jest szybkie przepiłowanie konkretnego elementu – gałęzi, drzew i krzewów. Istnieją również warianty składane.

Jak wybrać najlepszą piłę?

Przed zakupem piły musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych kryteriów. Kluczowym aspektem będzie rodzaj planowanych prac, ich częstotliwość oraz materiały, które najczęściej będziesz przecinał. Duże znaczenie ma również waga urządzenia. Niewielka piła kabłąkowa do prac warsztatowych zazwyczaj jest lekka, dzięki czemu podczas pracy nie zużyjesz dużej ilości siły do jej trzymania. Ważnym elementem jest także materiał, z którego piła została wykonana. Trwałe materiały zapewnią długą żywotność narzędzia i nie doprowadzą do jego uszkodzeń podczas pracy. Konserwacja pił

Aby piła służyła Ci jak najdłużej, warto pamiętać o odpowiedniej konserwacji. Zadbanie o narzędzie w sposób regularny zapewni nie tylko oszczędność pieniędzy, ale także stałą gotowość do wykonywania prac.

Po każdym użyciu warto oczyścić narzędzie z kurzu, pyłu, resztek ziemi i roślin. Następnie można nasmarować piłę odpowiednim olejem. Wymaga tego nie tylko ostrze, ale również rękojeść. Dzięki temu zapobiegniesz nagromadzeniu się brudu, a także wilgoci, która w znacznym stopniu może wpłynąć na właściwości urządzenia. Jeśli zauważysz rdzę, możesz wykorzystać specjalistyczne środki chemiczne do jej usunięcia. Pamiętaj, aby piła była odpowiednio przechowywana. Powinno być to suche miejsce, a najlepszym rozwiązaniem będzie każdorazowe odkładanie piły do skrzynki na narzędzia po wykonywanych pracach. Dzięki temu unikniesz powstawania rdzy, dzięki zniwelowaniu zagrożenia wilgoci.

Wybierając produkty marki Cellfast, masz pewność, że otrzymasz narzędzia, które ułatwią sprawne przeprowadzenie różnego rodzaju prac. Możesz spodziewać się również bardzo wysokiej funkcjonalności i wieloletniego komfortu użytkowania, gdyż podczas produkcji zadbaliśmy o każdy detal.