O tym należy pamiętać, wybierając wąż ogrodowy

  • O tym należy pamiętać, wybierając wąż ogrodowy

Wąż ogrodowy to niezastąpione rozwiązanie przy pielęgnacji przydomowego zielonego raju. Jednak nie każdy model zachwyci Cię funkcjonalnością. W tym poradniku dowiesz się, na które elementy należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów oraz jak wybrać rozwiązanie idealnie dopasowane do warunków panujących w Twoim ogrodzie. Oto kilka sprawdzonych wskazówek.

Długość węża

Aby nawadnianie ogrodu przebiegało bez przeszkód, zwróć uwagę na długość węża. Dobrą praktyką będzie zakup węża ogrodowego na metry, aby móc dostosować wybór do powierzchni podlewanego terenu. Przy podejmowaniu decyzji zakupowej do odległości pomiędzy źródłem wody a najdalszym punktem dodaj 2 metry, gdyż wąż może napotkać na pewne przeszkody. Pamiętaj jednak, że zbyt długa instalacja spowoduje spadek ciśnienia.

Średnica węża

Skoro o ciśnieniu wody mowa, trudno nie wspomnieć o średnicy, która bezpośrednio z tym parametrem się wiąże. Zasada jest prosta – posiadacze większych ogrodów powinni wybierać węże o większej średnicy. Na wielu mniejszych terenach znakomicie sprawdzi się akcesorium o średnicy ½ cala. Na tych większych – ¾ cala, natomiast przy nawadnianiu bardzo dużych powierzchni zastosowanie znajdzie wąż ogrodowy 1-calowy. W tym miejscu warto przypomnieć, że 1 cal odpowiada 2,54 cm.

Jakość wykonania

Solidnie wykonane węże ogrodowe posłużą przez lata. Dlatego przed zakupem warto rzucić okiem na jakość wykonania, a także ilość warstw. Im jest ich więcej, tym konstrukcja będzie odporniejsza na uszkodzenia. Jedną z warstw stanowi oplot, który w najlepszych wężach przyjął formę spiralną. Przy produkcji solidnych węży stosuje się PCV bądź syntetyczny kauczuk.

Nie zapominaj o akcesoriach

Wybór węża ogrodowego warto uzupełnić o dodatkowe akcesoria, które znacznie ułatwią pracę w ogrodzie. Zwijacz i wieszak pozwolą Ci zachować estetykę na podwórku, wózek zapewni łatwy transport, a dzięki złączkom możesz spajać węże ogrodowe, tworząc funkcjonalny i doskonale zorganizowany układ.