Marzec – czas na porządkowanie ogrodu po zimie

  • Marzec – czas na porządkowanie ogrodu po zimie

Marzec to miesiąc, w którym przyroda budzi się do życia, co z pewnością ucieszy wszystkich miłośników ogrodów. Jak zadbać o najlepszą kondycję roślin i jakie zabiegi warto wykonać? Oto kilka praktycznych wskazówek, obok których nie można przejść obojętnie.

Jak zadbać o rośliny ozdobne?

Gdy minęły już mrozy, warto rozchylić zimowe okrycia ozdobnych kwiatów. Pamiętaj jednak, że osłonięte rośliny mogą dość wcześnie rozpocząć wegetację, a przymrozki czasami trwają nawet do maja. Decyzję o zdjęciu osłon należy więc podejmować na podstawie długoterminowych prognoz pogody.

Ponadto należy sięgnąć po grabie do liści, aby oczyścić trawniki, a także wyciąć pędy bylin oraz przyciąć ozdobne trawy, które rosną na rabatach. Gdy ziemia już rozmarznie, możesz śmiało posadzić krzewy i drzewa z gołym korzeniem. Warto również założyć żywopłoty z roślin liściastych, a także podzielić byliny. Kluczową kwestią będzie jednak wybór gatunków na podstawie warunków gleby oraz stanowiska, a także rozmiarów, jakie roślina osiągnie w dorosłej postaci.

Jak zadbać o rośliny użytkowe?

Na początku przyjrzyj się drzewom owocowym i usuń martwe owoce z minionego sezonu. Następnie wytnij sekatorem suche i połamane gałęzie. Jeżeli w Twoim ogrodzie znajdują się maliny, które owocują na pędach jednorocznych, przytnij je, a rany po cięciu zabezpiecz maścią ogrodniczą. Nie zapomnij również o przycinaniu młodych drzew, które posadziłeś jesienią. Warto też przeprowadzić wysiew wczesnych odmian (kapusty głowiastej, kalarepy, cebuli, szpinaku czy porów).

Podczas przygotowań do wiosny przyda się motyka lub kultywator. Ergonomiczne i solidnie wykonane narzędzia pozwolą Ci wyrównać grządki, aby następnie przeprowadzić efektywne nawożenie. Niezbędny będzie również szpadel. Pamiętaj, że u dobrego producenta z powodzeniem kupisz model prosty, krótki czy ostry, aby móc dopasować wybór do zakresu prac i rodzaju gleby.