Lista jesiennych prac ogrodowych

  • Lista jesiennych prac ogrodowych

Wrzesień i październik to pracowity czas dla wszystkich miłośników pięknych ogrodów. Podpowiadamy, jakie zadania warto wykonać jesienią, aby móc cieszyć się uroczą przestrzenią za oknem.

Jesień – podstawowe prace ogrodowe

To ostatni moment, aby posadzić lub przesadzić iglaki bez bryły korzeniowej. Jeśli zrobisz to zbyt późno, rośliny po prostu się nie przyjmą. Natomiast z krzewów róż, które systematycznie powtarzają kwitnienie, możesz usunąć więdnące elementy. Jeżeli jednak pędy nie powtarzają kwitnienia, najlepiej je przyciąć i przygotować sadzonki.

Po raz ostatni w tym roku czeka Cię strzyżenie i formowanie żywopłotów. Warto zrobić to już za chwilę, gdyż oczekiwanie może skutkować przemarznięciem krzewów. W tym celu bardzo dobrze sprawdzi się sekator teleskopowy marki Cellfast. Wyróżnia się znakomitym komfortem pracy nawet po wielu godzinach użytkowania.

Wczesną jesienią możesz posadzić kokorycze, narcyzy, przebiśniegi, psizęby, pustynniki czy szachownice. Potem – cebulice, hiacynty krokusy, ranniki, szafirki, iksje, śnieżyczki, śniedki oraz tulipany. Cebule roślin najlepiej sadzić w doniczkach lub koszyczkach do zakopania w ziemi. W ten sposób ochronisz je przed gryzoniami.

Byliny, rośliny jednoroczne i dwuletnie

Jesienią należy pozbyć się chwastów, spulchnić glebę i podlać rośliny. Ponadto systematycznie obcinaj przekwitające kwiaty. Jeśli to rośliny jednoroczne i dwuletnie, możesz je wyrwać. Ponadto na początku jesieni warto posadzić rozsadę dwuletnich roślin ozdobnych. To np. bratki, dziewanny, malwy, dzwonki ogrodowe naparstnice, stokrotki czy niezapominajki.

Kolejne ważne zabiegi to przesadzanie i rozmnażanie bylin, które kwitną wiosną lub wczesnym latem. Mowa tu o barwinkach, bodziszkach, floksach, gęsiówkach, goździkach pierzastych, jastruniach, skalnicach czy żagwinach. Warto pamiętać, aby podzielić kępy liliowców. Każda część rośliny powinna zawierać kilka pędów zdrowych i własny system korzeniowy. Zwróć uwagę, aby mieć pod ręką nie tylko solidne narzędzia ogrodowe, ale również fungicydy.

Możesz posadzić jesienne wrzosy, lecz pamiętaj o zastosowaniu kwaśnego podłoża. Warto również zebrać nasiona roślin jednorocznych i dwuletnich, aby zachować je na przyszły rok. Najlepiej je oczyścić i przechowywać w papierowych torebkach.

Które rośliny warto wykopać?

Wczesną jesienią najlepiej wykopać rośliny cebulowe oraz bulwiaste, które wrażliwe są na niskie temperatury. Na przełomie września i października należy zadbać np. o mieczyki. Część nadziemną przytnij tak, aby pozostawić 3-5 cm pędu. Natomiast bulwy osusz, wyczyść z ziemi i oddziel elementy przybyszowe. Przechowuj je w temperaturze 5-12 °C.

Lilie najlepiej wykopywać co 2-3 lata. Po wysuszeniu i oczyszczeniu wystarczy przysypać je trocinami i umieścić w piwnicy czy innym chłodnym pomieszczeniu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby posadzić kwiaty w nowym miejscu.

Pod koniec miesiąca wykop także acidantery, galtonie, ismeny, tygrysówki czy eukomisy Bulwy i cebule ułóż w skrzynkach lub torbach papierowych i pozostaw w przewiewnym miejscu.

Tuż po pierwszych przymrozkach warto wykopać begonie bulwiaste, pacioreczniki i dalie. Pędy przytnij, pozostawiając 10-15 cm. Karpy dalii ułóż pędami w dół tak, aby wypłynął z nich sok. Po wyschnięciu możesz umieścić je w skrzynkach, pokryć korą lub torfem i zostawić w chłodnym, zaciemnionym pomieszczeniu. Tak samo postępuj w przypadku pozostałych roślin.

Zadbaj o trawnik

To świetny czas na założenie nowego trawnika lub renowację tego, który nie wygląda już zbyt dobrze. Jeśli trawa rośnie intensywnie, najlepiej kosić ją raz w tygodniu. Nie zapomnij również, aby dokładnie oczyścić ją z upadłych owoców. W tym celu najlepiej sięgnąć po grabie do liści marki Cellfast, które są lekkie i poręczne, i zapewniają wygodną pracę. Jeżeli to konieczne, możesz również przeprowadzić wertykulację, aby usunąć resztki murawy. Wówczas trawnik będzie przypominał zielony dywan. Zabieg ten dobrze jest przeprowadzić raz w roku.

Które rośliny najlepiej przycinać jesienią?

Do połowy września możesz przycinać drzewa owocowe, a szczególnie gatunki pestkowe. Mowa więc o śliwach, wiśniach czy czereśniach. W tym celu wystarczy skrócić pędy sekatorem. Warto również przyciąć konary krzyżujące się lub te, które za bardzo zagęszczają koronę. To właśnie druga część lata sprzyja cięciom, gdyż rany szybciej się zabliźniają, a ryzyko infekcji jest niższe niż wiosną.

We wrześniu należy przyciąć pędy malin i jeżyn. To również świetny czas na przycięcie orzecha włoskiego, gdyż drzewo nie straci zbyt wiele soków. Nie zapomnij też o agreście i porzeczkach – zabieg świetnie wpłynie na ich rozwój w następnym sezonie.

Pielęgnacja roślin jesienią wcale nie jest trudna. Wystarczy tylko pamiętać o kilku prostych zasadach, aby móc cieszyć się zadbanym ogrodem każdego dnia. Zwróć uwagę również na wybór lekkich i łatwych w użytkowaniu narzędzi. Dzięki temu praca w ogrodzie będzie wygodna i efektywna.