Lato tuż-tuż. Przygotuj się do podlewania ogrodu

  • Lato tuż-tuż. Przygotuj się do podlewania ogrodu

Sezon letni już za chwilę i nasze ogrody potrzebują właściwego wsparcia, aby być pięknymi i zadbanymi przez cały ten okres. Zasiać odpowiednie nasiona, posadzić rośliny czy krzewy to dopiero połowa sukcesu. Jedną z najważniejszych rzeczy w utrzymaniu okazałego ogrodu jest jego regularne podlewanie. Poniżej podpowiadamy, jak dobrze przygotować się do nawadniania swojego zielonego królestwa.

Dobry sprzęt to podstawa

Przy podlewaniu należy pamiętać o kilku zasadach. Największe znaczenie ma tutaj niewątpliwie zastosowanie właściwego sprzętu, który nie tylko optymalnie nawodni zieleń, lecz także będzie łatwy i przyjemny w użytkowaniu dla właściciela ogrodu. Dla każdego posiadacza ogrodu dobry wąż ogrodowy to totalny must have. Wybierając ten odpowiedni, należy zwrócić uwagę na jego wytrzymałość, elastyczność czy odporność na skręcanie. Nie bez znaczenia jest również ilość warstw, z których składa się dany wąż ogrodowy. Wiele osób decyduje się na zraszacz ogrodowy i nie ma co się dziwić, bo jest to rozwiązanie niezwykle wygodne. Dostępne są zraszacze ręczne bądź też statyczne. Rozproszenie wody można dopasować do indywidualnych potrzeb, do wyboru jest silny strumień wody bądź też delikatna mgiełka, która z pewnością nie uszkodzi wrażliwych roślin.

Weź pod uwagę metraż

Do większych ogrodów (choć nie tylko) świetnie sprawdzi się zraszacz pulsacyjny. Równomiernie nawadnia duże obszary zieleni, przy czym możemy regulować stopień zraszania danego sektora. Zraszacz pulsacyjny jest dostępny w kilku konfiguracjach - wbijany w ziemię lub na trójnogu co zapewnia stabilność i możliwość dostosowania do indywidualnych preferencji. Za regularność nawadniania ogrodu odpowiada sterownik nawadniania. To urządzenie, dzięki któremu możemy zaprogramować poszczególne dni i czas dostarczania wody. Do wyboru mamy cyfrowy lub solarny sterownik nawadniania. Na co zwrócić uwagę przy podlewaniu? Istnieje kilka czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę, aby nawadnianie ogrodu było jak najbardziej efektywne i służyło roślinom. Oto one:

  • pora dnia (najlepiej z samego rana bądź wieczorem);
  • równomierność nawadniania;
  • jakość wody (zanieczyszczona woda przyniesie więcej szkody niż pożytku);
  • intensywność strumienia (dopasowana do podlewanych roślin). Posiadając właściwy sprzęt i znając podstawowe zasady, sprawimy, że ogród z pewnością będzie zachwycający, a rośliny odpowiednio nawodnione. Tak przygotowane podwórko przez cały sezon letni będzie cieszyło oko właścicieli i stanie się miejscem idealnym do odpoczynku.