Kwiecień – idealny czas na założenie lub rozpoczęcie pielęgnacji trawnika

  • Kwiecień – idealny czas na założenie lub rozpoczęcie pielęgnacji trawnika
  • Kwiecień – idealny czas na założenie lub rozpoczęcie pielęgnacji trawnika

Nareszcie możesz rozpocząć pielęgnację trawnika, który przez kolejne miesiące będzie cieszył oko i nadawał charakter otaczającej przestrzeni. Sprawdź, jak to zrobić dobrze i na co zwrócić uwagę przy wyborze węża ogrodowego oraz innych przydatnych akcesoriów.

Nawożenie

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy zaliczyć nawożenie. Proces ten sprawi, że trawa nie tylko zachwyci Cię pięknym kolorem, ale przede wszystkim będzie rozwijała się prawidłowo. Pierwszy zabieg warto przeprowadzić już w kwietniu (po pierwszym koszeniu).

W tym celu warto skorzystać z nawozów startowych oraz siewnika. Kolejne nawożenie możesz przeprowadzić w maju i w czerwcu dzięki nawozom uniwersalnym, natomiast nawozy jesienne znajdą zastosowanie w połowie sierpnia.

Nawadnianie

Nawadnianie trawnika to dosyć prosta czynność, lecz nie wolno zapomnieć o kilku ważnych czynnikach. Do najczęściej popełnianych błędów należy zbyt częste podlewanie. Eksperci radzą, żeby robić to rzadziej, lecz intensywniej. W tym celu doskonale sprawdzą się zraszacze ogrodowe. Dziś z powodzeniem możesz kupić modele na przestrzeń o każdej powierzchni.

Warto również sięgnąć po wysokiej klasy wąż ogrodowy Cellfast, który charakteryzuje się solidnie wykonaną konstrukcją. Ponadto nie skręca się i odporny jest na powstawanie supłów, promieniowanie UV czy osadzanie się glonów wewnątrz.

Koszenie

Trawnik najlepiej kosić co 7-10 dni, a po raz pierwszy uruchomić kosiarkę już w kwietniu, jeśli źdźbła osiągną ok. 8 cm. Dobrą praktyką podczas sezonu jest utrzymywanie trawnika na wysokości ok. 4 cm. Natomiast ostatnie koszenie wykonaj w połowie października lub nieco później, jeśli tylko utrzymuje się ciepła aura.

Pamiętaj, że pozostawienie zbyt krótkiej trawy może sprawić, że będzie ona załamywać się i gnić pod warstwą śniegu w kolejnych miesiącach. Ponadto wybierz kosiarkę, która szybko i sprawnie poradzi sobie z pracą na podwórku.