Kluczowe zabiegi pielęgnacyjne w uprawie lawendy

  • Kluczowe zabiegi pielęgnacyjne w uprawie lawendy

Pochodząca z regionu Morza Śródziemnego lawenda od wielu sezonów bardzo chętnie uprawiana jest w naszym kraju. Na plantatorów czeka jednak wiele wyzwań. Dowiedz się więcej na temat wymagań tej rośliny i sprawdź, na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas pielęgnacji.

Co warto wiedzieć o lawendzie?

Lawenda wąskolistna jest zimozieloną krzewinką, która charakteryzuje się ozdobnymi, srebrzystymi listkami i kwiatami zbieranymi w kłosy. Roślinę można z powodzeniem uprawiać w naszym kraju. Zasuszona lawenda może być wykorzystywana do komponowania suchych bukietów. Dzięki zapachowi znalazła zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, a także chroni ubrania przed molami. Ponadto działa antystresowo i stanowi dodatek do potraw. Należy pamiętać, że jej zapach wabi trzmiele, motyle czy pszczoły. Natomiast odstrasza komary i mszyce.

Lawenda kwitnie od czerwca do października, a kwiaty (w zależności od odmiany) mają barwę fioletowoniebieską, jasnofioletową, różową czy białą. Ponadto rośliny charakteryzują się pokrojem krzaczastej kępy i mogą rosnąć na wysokość 45-50 cm. Przy pomocy nożyc ogrodowych i umiejętnemu przycinaniu można roślinom nadać regularny kształt. Możesz sadzić je w ogrodzie, a także uprawiać na tarasie, balkonie czy w ogródkach skalnych.

Sadzenie i cięcie lawendy

Musisz pamiętać, że lawenda wymaga słonecznego oraz odpowiednio zdrenowanego i przepuszczalnego podłoża. Najlepiej, aby miało ono optymalną zawartość wapnia. W przypadku zbyt kwaśnej ziemi należy wapniować ją kredą czy dolomitem. Jeżeli sadzisz lawendę na gruncie słabo przepuszczalnym, warto ułożyć drenaż na dnie dołka z kawałków potłuczonej doniczki. Trzeba unikać wilgotnego gruntu i wybierać odmiany odporne na mróz. Podczas sadzenia zachowuj odstępy co 30-40 cm.

Bardzo ważnym zabiegiem jest cięcie lawendy. Młode rośliny skraca się o połowę już w pierwszym roku. Dzięki temu lawenda może wypuścić wiele nowych pędów u podstawy, co przyczyni się do uzyskania gęstej korony. Natomiast wiosną należy przycinać chore i złamane bądź uszkodzone gałązki. Pamiętaj, aby sięgnąć po sprawdzone i ergonomiczne nożyce ogrodowe, ponieważ przycinanie to jeden z kluczowych zabiegów w uprawie lawendy. Lawendę regularnie przycina się każdego roku, aby nie dopuścić do jej nadmiernego zdrewnienia. Rośliny systematycznie formowane powinny być gęste i zwarte.

Lawendę do suszenia zbiera się latem, kiedy można już dostrzec kolor kwiatów, lecz przed momentem, w którym zaczną się one rozwijać. Wówczas kwiaty ścina się z łodygą, zbiera w bukiety i wiesza kwiatostanem do dołu w przewiewnym miejscu. Natomiast po kwitnieniu (późnym latem) należy wyciąć uschnięte kwiatostany z ok. 7-centymetrowymi częściami pędów. Niektóre można jednak pozostawić, gdyż lawenda łatwo kiełkuje i rozsiewa się, zapewniając nowe rośliny.

Podlewanie, rozmnażanie i nawożenie lawendy

Lawenda to roślina, która nie lubi zbyt dużej ilości wody. Jednocześnie nie można doprowadzić do jej przesuszenia. Najlepiej stosować podlewanie 1-2 razy w tygodniu, dostarczając wodę w niewielkich ilościach, gdy ziemia już przeschnie. Jeśli uprawiasz lawendę na dużej powierzchni, najwygodniejszy będzie wąż ogrodowy lub użycie zraszacza.

Warto zwrócić uwagę, że lawenda nie ma zbyt dużych wymagań związanych z nawożeniem, lecz każdego roku wiosną dobrze jest rozłożyć ok. 2 cm kompostu. Rośliny podczas srogich zim mogą przymarzać, dlatego jesienią warto obłożyć ich dół suchymi liśćmi bądź słomą. Natomiast w celu ochrony koron najlepiej wykorzystać stroisz. Jeśli uprawiasz lawendę w donicach, przenieś je do jasnego i chłodnego pomieszczenia.

Najlepsze efekty rozmnażania uzyskasz, jeżeli na nasiona będzie działać niska temperatura. Można więc siać je jesienią prosto do gruntu. Należy jednak pamiętać, aby miejsce zabezpieczyć przed mrozem. Ponadto można również lawendę wysiewać wczesną wiosną po uprzednim chłodzeniu (stratyfikacji).

Lawendę można również rozmnażać przez odkłady. Aby tego dokonać, należy wybrać kilka najniższych pędów i przygiąć podczas wiosny do ziemi. Można zastosować zakotwiczenie przy pomocy kawałka zagiętego drutu i obsypać je żyzną glebą. Zwróć uwagę, aby podłoże wokół roślin było ciągle delikatnie wilgotne. Pęd odkładu należy przywiązać do palika, aby roślina mogła rosnąć pionowo. Gdy jesienią pędy wypuszczą korzenie, sadzonki delikatnie wykopuje się i odcina.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Pamiętaj, aby prace pielęgnacyjne zawsze wykonywać, wykorzystując specjalistyczne narzędzia ogrodnicze. Przy zakupie węża ogrodowego, szpadli, grabi, nożyc ogrodowych oraz innych przydatnych w pielęgnacji lawendy akcesoriów zawsze sięgać po propozycje od renomowanych producentów, tak by narzędzia były solidnie wykonane i ergonomiczne. Dzięki temu bez problemu zatroszczysz się o piękne rośliny i będziesz cieszyć się wspaniałym ogrodem.