Klimat jesieni na tarasie. Jak sadzić i dbać o jesienne kwiaty doniczkowe? - CELLFAST

Klimat jesieni na tarasie. Jak sadzić i dbać o jesienne kwiaty doniczkowe?

  • Klimat jesieni na tarasie. Jak sadzić i dbać o jesienne kwiaty doniczkowe?

Chcesz cieszyć się w pełni jesienią? Sprawdź, jakie kwiaty doniczkowe warto posadzić na tarasie i jak to zrobić. W tym poradniku znajdziesz kilka cennych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przy aranżacji tej przestrzeni.

Jak wybrać rośliny na taras?

Jesienią rośliny ogrodowe przechodzą w stan wegetacji. Kolorowe kwiatostany zaczynają zanikać, przebarwiać się i więdnąć, przez co podwórko staje się ponure. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić nieco ciepłych kolorów na balkon lub taras. Wystarczy tylko sięgnąć po odpowiednie odmiany roślin, ergonomiczne narzędzia ogrodnicze oraz donice i odmienić przestrzeń w prosty sposób.

Kluczowym aspektem będzie wybór kwiatów. Rośliny powinny być nie tylko atrakcyjne, ale przede wszystkim odporne na niższe temperatury. Dzięki temu z powodzeniem przetrwają chłodne dni, a jednocześnie zachwycą estetyką. Przygotowaliśmy kilka propozycji, które łączą te atuty i zdecydowanie warto się z nimi zapoznać.

Pelargonie – idealne kwiaty na taras

Sadzonki pelargonii nie są zbyt duże. Jednak wystarczy zadbać o dobry nawóz, a bardzo szybko osiągną satysfakcjonujące rozmiary. Pamiętaj więc, aby sięgnąć po dość dużą doniczkę.

Sadzonkę umieść na takiej głębokości, na jakiej roślina znajdowała się w mniejszej doniczce. Pamiętaj, aby na dnie umieścić otwory, przez które będzie odpływał nadmiar wody. Przed użyciem doniczki warto ją wyparzyć, gdyż bakterie mogłyby spowodować duże szkody. Podczas sadzenia najlepiej skorzystaj z niewielkich i ergonomicznych narzędzi ogrodniczych. Idealnie sprawdzi się łopatka wąska Ergo, która pozwoli na precyzyjne odmierzenie i przesypanie ziemi.

Najlepsze efekty uzyskasz, stosując nawóz. Dobrze sprawdzą się preparaty płynne lub te w formie pałeczek, które należy umieścić w pobliżu korzeni.

Wrzosy – najpopularniejsze jesienne kwiaty

W zależności od odmiany kwiaty te mogą rosnąć na wysokość od 15 do nawet 60 cm. Aby przetrwały jesienne chłody, musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim posadź rośliny na takiej samej głębokości, na jakiej rosły w doniczkach. Warto stworzyć kompozycję z kilku sztuk, np. w różnych kolorach, ponieważ to w grupie wrzosy wyglądają najlepiej. Najładniejszy efekt uzyskasz, gdy będą oddalone od siebie o 20-30 cm.
Zwróć uwagę, aby wrzosów nie podlewać po liściach, gdyż może to doprowadzić do rozwoju grzybów. Ponadto podłoże powinno być kwaśne, żyzne i przepuszczalne. Rośliny te bardzo dobrze funkcjonują w półcieniu.

Astry – urocza ozdoba tarasu

Istnieje wiele odmian astrów w różnych kolorach. Posadzisz je pojedynczo lub razem z innymi roślinami. Doskonale komponują się z wrzosami, bluszczami czy żurawkami. Dodatkowo możesz posadzić tu trawę ozdobną czy barbulę. Przy tak wielu roślinach warto sięgnąć po narzędzia ogrodnicze w zestawie.

Astry możesz z powodzeniem posadzić w większych donicach. Pamiętaj jednak, że są wrażliwe na mróz i wymagają odpowiednich zabezpieczeń. Można je przykryć liśćmi, torfem lub gałązkami. Rośliny te są dosyć łatwe w uprawie. Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne wystarczą, aby przetrwały chłody. Ponadto niektóre odmiany mogą osiągać nawet 1,5 m wysokości. Jeżeli chcesz, aby Twój taras stał się pełen kolorów, będzie to idealne rozwiązanie.

Chryzantemy – stwórz wyjątkowy klimat

Chryzantemy również doskonale radzą sobie z przymrozkami i wypełnią taras piękną kolorystyką. Regularne podlewanie i dostęp do słońca pozwolą Ci uzyskać bardzo atrakcyjne efekty.

Najpierw młodą sadzonkę w doniczkę wstaw do wody na ok. 20 minut. Później w spulchnionej i odchwaszczonej glebie przygotuj dołek dwa razy większy niż objętość bryły korzeniowej sadzonki. Wprowadź na miejsce sadzenia dawkę kompostu. Następnie wyjmij kwiat z doniczki i umieść w dołku do szyi korzeniowej. Natomiast ziemię wokół sadzonki uciśnij i podlej. Następnie dookoła rośliny wysyp warstwę kory z drzew, liści lub trawy. W doniczce zastosuj substrat z kompostem i przygotuj warstwę drenażową na jej dnie.

Jesień na tarasie – o czym warto pamiętać?

Przed wyborem roślin dokładnie zapoznaj się z ich wymaganiami. Jeżeli decydujesz się na kilka odmian jednocześnie, sprawdź, czy można je sadzić obok siebie. Dziś w dobrych sklepach ogrodniczych znaleźć możesz wiele sadzonek, lecz nie wszystkie kwiaty urosną jesienią. W razie potrzeby warto zapytać o szczegóły sprzedawcę, który na pewno udzieli Ci wielu cennych wskazówek.

Pamiętaj również o niezbędnych akcesoriach ogrodniczych, dzięki którym pielęgnacja będzie dużo łatwiejsza. Najlepiej sięgnij po polecane w tym poradniku narzędzia. Bardzo ważny jest też właściwy wybór ziemi oraz nawozu. Sadzenie jesiennych roślin nie jest trudne i będzie niezwykle satysfakcjonujące, ponieważ zaakcentuje klimat tej pory roku w ogrodzie i na tarasie.