Jesienne sadzenie drzew i krzewów – jak zrobić to prawidłowo? - CELLFAST

Jesienne sadzenie drzew i krzewów – jak zrobić to prawidłowo?

  • Jesienne sadzenie drzew i krzewów – jak zrobić to prawidłowo?

Jesień to najlepszy czas na sadzenie drzew i krzewów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby prace ogrodowe przebiegały szybko i sprawnie. Poznaj kilka sprawdzonych wskazówek!

Porady na dobry początek

Od początku października do pierwszych przymrozków najlepiej sadzić drzewa i krzewy. W tym okresie podłoże jest bardzo wilgotne, co przekłada się na prawidłowy rozwój systemu korzeniowego. Dodatkowo rośliny są mniej narażone na zmiany pogodowe. Warto dodać, że w jesienne miesiące oferta sklepów ogrodniczych jest szeroka i zróżnicowana. Dzięki temu z łatwością wybierzesz rośliny idealne do swojego ogrodu.

Kluczowym aspektem jest przygotowanie odpowiedniego miejsca do sadzenia drzew i krzewów. Najlepiej zrobić to już w sierpniu. Podstawowe zabiegi obejmują przekopanie ziemi oraz usunięcie chwastów. Pamiętaj również o wyborze właściwego nawozu. Najlepiej sprawdzi się obornik, kompost, a także substrat torfowy.

Kolejny ważny punkt to zabezpieczenie roślin przed mrozem. Korzenie mogą przymarzać na skutek niskich temperatur i braku pokrywy śnieżnej. Wystarczy jednak chwycić za łopatę i wykonać kopczyk z kory. Możesz również zastosować słomianą ściółkę. Nie zapomnij osłonić pnia przed zwierzętami. W tym przypadku zastosowanie znajdzie papier falisty.

Jakie drzewa i krzewy sadzić jesienią?

O tej porze roku z łatwością kupisz sadzonki roślin z odkrytym systemem korzeniowym. Które z nich przyjmą się najlepiej? Wiele zależy od warunków pogodowych, a jesienna aura lubi zaskakiwać. Do gatunków odpornych na działanie niskich temperatur należy np. jabłoń. Duże znaczenie ma jednak wybór właściwej odmiany. Mrozy na pewno przetrwa antonówka, kronselka, papierówka, lobo, kosztela czy cortland wicki. Za ich wyborem przemawiają nie tylko obfite plony, ale również soczyste owoce.

Jesienią możesz również posadzić śliwę. Odpowiednio zabezpieczone drzewa będą rozwijać się znakomicie. Najczęściej ogrodnicy sięgają po następujące odmiany: president, renkloda, ulena, opal, węgierka czy amers. Owoce tych drzew doskonale nadają się na przetwory, a także do bezpośredniego spożycia.

Jeśli drzewa posadzisz w październiku lub w listopadzie, wiosną będą bez problemu pobierać wodę i substancje odżywcze z gleby. Dużo gorzej jesienną aurę znosi morela, czereśnia, wiśnia czy brzoskwinia. Te rośliny najlepiej posadzić w cieplejsze miesiące.

Na przełomie października i listopada z powodzeniem posadzisz porzeczki. To krzewy, które łatwo się ukorzeniają, a jednocześnie są odporne na niską temperaturę. Do popularnych odmian należy rovada, tisel, rolan, titanica czy losan.

Kolejna propozycja to agrest. Najlepiej wybrać roślinę bezkolcową (np. spin free). Inne cenione przez ogrodników odmiany to rodnik czy invicta. W ogrodzie miłośników owoców muszą znaleźć się borówek. Najczęściej wybierane odmiany to bluecrio, chandler, bonus, duke, toro, nelson czy darrow.

Na naszej liście nie mogło zabraknąć malin. Najlepiej posadzić je jeszcze w październiku. Do odmian odpornych na choroby i niskie temperatury należy np. bristol, poranna rosa czy laszka. Owoce będą doskonałym dodatkiem do deserów.

Jak sadzić rośliny?

Przede wszystkim ustal prawidłową głębokość sadzenia roślin. Drzewa owocowe, maliny i borówki sadzi się 2-3 cm głębiej niż w szkółce. Natomiast w przypadku krzaczastych krzewów (np. agrest, porzeczka) różnica ta powinna wynosić 5-8 cm.

Na początku sięgnij po solidny szpadel i wykop dół. Zwróć uwagę, aby korzenie rośliny można było z powodzeniem rozłożyć. W razie problemu nie skracaj ich, lecz poszerz dołek. Na dnie usyp kopczyk z tzw. warstwy ornej gleby. Na nim ustaw roślinę.

Najwygodniej sadzić drzewa i krzewy w towarzystwie drugiej osoby. Poproś ją, aby trzymała roślinę, a Ty stopniowo zasypuj dołek. Podczas trzymania krzewu należy nim energicznie potrząsać. Wówczas ziemia wypełni przestrzeń pomiędzy korzeniami. Jeśli drzewo wymaga palikowania, trzeba umieścić w dołku konstrukcję, która ustabilizuje roślinę

Przed wypełnieniem dołka glebą, podlej roślinę. Dobra praktyka nakazuje, aby zastosować 5-10 litrów wody. Gdy ta wsiąknie, możesz zasypać dołek. Tę czynność należy wykonywać bardzo delikatnie, szczególnie przy sadzeniu krzewów owocowych.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Zanim posadzisz rośliny, zastanów się, które z nich przetrwają niskie temperatury. Najlepiej dokładnie przeanalizować wymagania rozwojowe poszczególnych odmian. Pamiętaj również o wyborze odpowiednich narzędzi ogrodowych takich jak szpadle i łopaty. Kluczowym aspektem jest tu ergonomia i komfort użytkowania.

Nie zapomnij, aby zadbać o właściwe pH gleby. Parametr ten możesz zmierzyć za pomocą pehametru. Jeżeli okaże się, że podłoże nie spełnia wymagań, możesz podwyższyć odczyn za pomocą nawozów wapniowych (np. kredy nawozowej czy mączki wapiennej). Ogrodnicy bardzo często wybierają środki, które dodatkowo zawierają magnez.

Sadzenie drzew i krzewów wcale nie jest trudne. Wystarczy tylko pamiętać o naszych wskazówkach, aby wiosną cieszyć się z obfitych plonów.