Jakie wyróżniamy rodzaje cięć krzewów?

  • Jakie wyróżniamy rodzaje cięć krzewów?

Wiele gatunków krzewów wymaga regularnego przycinania. Dzięki temu będą zdrowo rosnąć i cieszyć oko przez wiele lat. Poniżej prezentujemy skuteczne i praktyczne sposoby pielęgnacji krzewów oraz podstawowe rodzaje ich cięcia.

Wybierz odpowiedni sprzęt

Przed rozpoczęciem przycinania należy sięgnąć po wysokiej jakości narzędzia ogrodowe. Warto zaznaczyć, że korzystanie ze starych lub tępych akcesoriów to jedna z podstawowych przyczyn nieprawidłowo wykonywanych zabiegów. Ponadto po każdym użyciu ostrzy trzeba przetrzeć je szmatką z olejem (jadalnym bądź konserwującym), co pozwoli ochronić narzędzia przed rdzewieniem na skutek działania soków z rośliny. W ten sposób również uchronisz krzewy przed kontaktem z patogenami.

Jaki sprzęt warto wybrać? Najlepiej stawiać na produkty uznanych marek. Solidnie wykonany i ergonomiczny sekator nożycowy proponuje firma Cellfast. Producent oferuje również praktyczne nożyce do żywopłotu oraz wiele innych przydatnych w ogrodzie akcesoriów.

Aby praca była komfortowa, a narzędzia wystarczyły na lata, najlepiej korzystać z ostrzałek ręcznych lub mechanicznych. Można również oddać sprzęt do konserwacji.

Terminy cięcia

Zazwyczaj cięcia można wykonywać przez cały rok, chociaż warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Najlepszym okresem będzie lato, gdy liście całkowicie się już rozwiną. Bardzo dobrze cięcia znoszą żywotniki, jałowce, cyprysiki, cisy czy kosodrzewina. Wykonywanie tych zabiegów po okresie letnim może skutkować tym, że rany nie zabliźnią się przed zimą.

Jeżeli ogród zdobią krzewy iglaste, które kwitną wiosną, po kwitnieniu najlepiej sięgnąć po sekator. Natomiast rośliny, które kwitną jesienią lub latem, należy ciąć pod koniec zimy, przed rozpoczęciem okresu wegetacji. Niektórzy miłośnicy pięknych ogrodów nie chcą, aby krzewy zawiązywały owoce. Wówczas obcina się kwiatostany od razu po kwitnieniu. Ponadto w przypadku krzewów owocowych terminy cięcia uzależnione są od tego, czy kwitnienie się powtarza.

Rodzaje cięć

O sposobie cięcia nigdy nie powinien decydować przypadek. Aby zapewnić roślinom jak najlepsze warunki do rozwoju, należy zastosować optymalną metodę. Oto najważniejsze informacje.

Cięcia pielęgnacyjne to zabiegi przeprowadzane już u bardzo młodych roślin. Ich celem jest zachowanie jak najlepszej kondycji zdrowotnej w kolejnych fazach rozwoju, a jednocześnie zapewnienie estetycznego wyglądu. Warto dodać, że cięcia pielęgnacyjne wykonuje się już w szkółkach. Proces ten polega na usuwaniu zbędnych pędów i dokonuje się go tuż po posadzeniu. Przyczyny cięć pielęgnacyjnych mogą być różne, więc wyodrębnić można kilka ich rodzajów.

• cięcia sanitarne – wycinanie uszkodzonych, chorych lub martwych pędów. • cięcia prześwietlające – wycinanie drobnych gałęzi równomiernie na całej koronie. Zabieg ma na celu poprawę warunków świetlnych oraz wzrost poziomu wilgoci we wnętrzu korony. W tym celu doskonale sprawdzi się sekator na wysięgniku. • cięcia korygujące – usuwanie konkurencyjnych pędów, które mogłyby za jakiś czas walczyć o dominację, co zaburza prawidłowy przebieg rozwoju korony. Ponadto wycinane są krzyżujące się pędy. • cięcia redukcyjne – ich celem jest zmniejszenie wymiarów korony lub obciążeń związanych z nieprawidłowym rozwidleniem. • cięcia postarzające (weteranizujące) – przycinanie pędów dla uzyskania naturalnego pokroju oraz zmniejszenia oporu korony. • cięcia odmładzające – wycinanie połamanych i chorych gałęzi, a także starszych pędów. W ten sposób można pobudzić rośliny do wytwarzania nowych pędów, które będą wyrastać ze śpiących pąków.

Kolejna grupa cięć obejmuje zabiegi formujące. W ten sposób można nadać drzewom i krzewom oczekiwany wygląd.

• cięcie żywopłotów – dotyczy krzewów posadzonych w szeregu. Cięcie pozwoli uzyskać efekt muru. Warto pamiętać, aby sięgnąć po specjalne nożyce do żywopłotu. Dzięki temu praca będzie szybka i efektywna. • cięcie szpalerów – zabieg dotyczy cięcia koron drzew, które posadzone są w rzędzie. • cięcie artystyczne – strzyżenie krzewów dla uzyskania przeróżnych form geometrycznych i tzw. żywych rzeźb. To zaawansowana technika, którą najlepiej zlecić profesjonalistom. • cięcia charakterystyczne dla bonsai – to kształtowanie korony przy jej zagęszczaniu oraz maksymalnym skracaniu pędów.

Warto również zwrócić uwagę na cięcia, które mają na celu zapewnienie roślinom bezpieczeństwa. Mowa tu o cięciach technicznych i należą do nich:

• cięcia korygujące – ich celem jest poprawa statyki starszych drzew i krzewów. Zabiegi te czasami wykonuje się przy roślinności miejskiej, gdy gałęzie sięgają elementów infrastruktury. • cięcia roślin uszkodzonych – stosowane w celu odciążania wiązań nieprawidłowych oraz obniżenie ryzyka złamań w koronie.

Pamiętajmy, że niewłaściwy wybór narzędzi ogrodowych, terminu czy techniki może uszkodzić krzewy. W razie wątpliwości warto skontaktować się z ogrodnikiem.