Jakie narzędzia niezbędne są podczas uprawy róż?

  • Jakie narzędzia niezbędne są podczas uprawy róż?
  • Jakie narzędzia niezbędne są podczas uprawy róż?

Uprawa róż wcale nie musi być trudna. Odpowiednie rozwiązania sprawią, że zadbasz o każdy nawet ten najmniejszy detal. W tym poradniku dowiesz się, które narzędzia ogrodnicze znajdą zastosowanie na Twoim podwórzu.

Sadzenie róż

Róże doniczkowe możesz sadzić od końca marca do końca kwietnia lub od września do października. Natomiast róże balotowane warto sadzić jesienią lub wczesną wiosną. Pamiętaj, że rośliny te źle znoszą przesadzanie z uwagi na rozbudowany system korzeniowy. Dobrą praktyką jest posadzenie nowych róż zamiast przesadzania. Ponadto należy wcześniej pozbyć się chwastów. W tym celu znakomicie sprawdzi się solidnie wykonana motyka. Zwróć uwagę na odpowiednią pielęgnację. Pod ręką warto również mieć nawóz, sekator, a przede wszystkim nie zapominać o podlewaniu.

Podlewanie krzewów (róż)

Roślin nie musisz podlewać często, jednak wymagają nawodnienia szczególnie podczas upałów oraz tuż po posadzeniu. Róże należy nawadniać tuż przy ziemi, omijając delikatne liście i kwiaty. Regularne dostarczanie wody młodym różom pozwoli im dobrze rozwinąć system korzeniowy. W tym celu znakomicie sprawdzi się solidnie wykonana konewka, a w przypadku większych upraw wąż ogrodowy.

Przycinanie róż – o czym należy pamiętać?

Przycinanie róż to jeden z niezbędnych zabiegów, o którym należy pamiętać podczas ich uprawy. W tym celu sięgnij po sekator lub wytrzymałe nożyce teleskopowe z przekładnią, która zwiększa siłę cięcia. Warto wybrać model z antypoślizgową powierzchnią, aby uzyskać pewny chwyt i cieszyć się komfortem użytkowania. Cięcie róż należy wykonywać dobrze naostrzonymi narzędziami. Pamiętaj, że cięcie powinno być gładkie i równe, a powierzchnia rany jak najmniejsza. Róże przycina się zazwyczaj w odległości 0,5 cm do 0,8 cm od ostatniego zdrowego pąka płasko lub lekko ukośnie. Przycinanie krzewów najlepiej wykonywać wiosną, w marcu lub kwietniu, kiedy ryzyko nagłych przymrozków jest znikome. Zabieg ten pozwala utrzymać pożądany kształt roślin oraz usunąć martwe pędy. Ma to również spory wpływ na obfite kwitnienie.

Nie zapomnij o podstawowych narzędziach

Oprócz sekatora czy motyki warto mieć pod ręką grabie, podstawowe narzędzia do kopania czy inne przydatne akcesoria. Aby móc cieszyć się pięknym ogrodem, o wyborze tych elementów nie może decydować przypadek. Wybieraj trwałe produkty, które spotkały się uznaniem wśród ogrodników, a komfort użytkowania zawsze będzie po Twojej stronie – poznaj asortyment marki Cellfast.