Jaki zraszacz ogrodowy warto wybrać do swojego ogrodu?

  • Jaki zraszacz ogrodowy warto wybrać do swojego ogrodu?
  • Jaki zraszacz ogrodowy warto wybrać do swojego ogrodu?

Posiadanie pięknego i zadbanego ogrodu, który obfituje w bujną roślinność oraz dostarcza nam bogatych plonów, wymaga poświęcenia dużych nakładów pracy. W obecnych czasach istnieje możliwość wyposażenia się w akcesoria, które pomogą w pielęgnacji ogrodu, a przy okazji pozwolą zaoszczędzić czas. Jednym z takich urządzeń jest zraszacz ogrodowy. Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele modeli, różniących się właściwościami. Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególnie warianty i wybierz najlepsze rozwiązanie.

Czym jest zraszacz ogrodowy?

Zraszacz ogrodowy to urządzenie, które służy do nawadniania ogrodów, trawników, ogródków warzywnych, rabat kwiatowych oraz innych obszarów zielonych. Są stosowane, gdy naturalne opady deszczu nie są wystarczające lub temperatura powietrza osiąga wysokie wartości. Obsługa zraszacza jest bardzo prosta, gdyż po przyłączeniu zraszacza do węża ogrodowego wystarczy odkręcić kran. Dzięki ciśnieniu wytworzonemu wewnątrz węża oraz obecności dysz w zraszaczu, woda jest rozpylana na dużej powierzchni. Stosowanie zraszaczy ogrodowych jest bardzo popularne. Umożliwia skuteczne nawadnianie niemal wszystkich obszarów, nawet tych o skomplikowanych kształtach. Liczne usprawnienia, którymi cechują się nowoczesne zraszacze, pozwalają na uzyskanie pełnej kontroli nad zraszaniem obszarów zielonych.

Zraszacze ręczne

Na rynku dostępne są różne modele zraszaczy ogrodowych. Jednymi z najczęściej używanych są zraszacze ręczne, które przybierają najczęściej kształt pistoletu i umożliwiają precyzyjne podlewanie. Są bardzo wygodnym rozwiązaniem, jeżeli planujemy ręcznie podlewać rośliny. Ich zaletą jest możliwość wykorzystania takiej ilości wody, jaka rzeczywiście jest potrzebna do podlania całego terenu. Najnowsze modele posiadają możliwość regulacji siły i rozproszenia strumienia wody od lekkiej mgiełki, aż po silny punktowy strumień. Za pomocą zraszaczy ręcznych można podlać niemal wszystko – trawniki, rabaty kwiatowe, jak również drzewka ozdobne. Ich użycie pozwala na uzyskanie większej kontroli nad ilością zużytej wody oraz podlewanie w sposób bardziej precyzyjny.

Zraszacze powierzchniowe

Innym, często stosowanym rodzajem zraszacza jest zraszacz powierzchniowy. Jego zadaniem jest podlanie powierzchni w sposób niemal bezobsługowy i automatyczny. Wśród tego rodzaju zraszaczy wyróżniamy kilka modeli, które różnią się od siebie głównie sposobem rozpraszania wody. Przy wyborze zraszaczy powierzchniowych warto wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość oraz kształt terenu, który ma być nawadniany.

Zraszacz wahadłowy to najczęściej prostokątne urządzenie, które w centralnej części posiada metalową, ruchomą listwę, wewnątrz której wszystkie dysze zamontowane są w jednym rzędzie. Po przyłączeniu do niego węża, ciśnienie wytworzone przez wodę powoduje obrót dysz. Na skutek tego woda rozprowadzana jest bardzo cienkimi strumieniami, które na końcu zamieniają się w delikatną mżawkę. Zraszacze wahadłowe wyposażone są zazwyczaj w mechanizm pozwalający regulować zakres zraszania oraz płynność przepływu wody. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które posiadają duże powierzchnie wymagające nawadniania. Dobrej jakości zraszacz wahadłowy jest w stanie nawadniać równocześnie powierzchnie wynoszącą około 300 - 400 m2.

Zraszacz obrotowy to bardzo lubiany i popularny rodzaj zraszaczy. Działa na zasadzie siły odśrodkowej wytwarzanej przez wodę, która przepływa przez zraszacz pod ciśnieniem. Zbudowany jest zwykle na podstawie trójkąta, z którego wystają pod odpowiednim kątem trzy ruchome ramiona. W ramionach tych umieszczone są dysze wodne. Zraszacze obrotowe doskonale sprawdzą się na mniejszych powierzchniach. Obszar zraszania w tym przypadku wynosi od 150 do 250 m2. W tym rodzaju zraszaczy znaleźć można mechanizmy pozwalające na ustawienie optymalnej szybkości obrotów, a także wielkości obszaru, który ma zostać zraszany. Dodatkowo zraszacz obrotowy wyposażony jest w rozkładane igły lub rączki stabilizujące.

Zraszacz statycznytext to równie chętnie wybierane przez ogrodników rozwiązanie. Jego działanie sprawdzi się szczególnie w przypadku nawadniania mniejszych terenów, niezależnie od ich kształtów. Jego główną zaletą jest prosta budowa, która znacznie zwiększa jego żywotność. Niektóre modele są wyposażone w opcję regulacji strumienia, co pozwala na odpowiednie dopasowanie ilości podawanej roślinom wody. Zraszacze statystyczne rozprowadzają wodę równomiernie, dzięki czemu nie musisz obawiać się nieprawidłowego podlania terenów zielonych.

Zraszacz pulsacyjny to urządzenie, które składa się z obrotowej głowicy z zamontowaną dyszą oraz wahadłowego ramienia ze sprężyną. Sprawdzi się szczególnie tam, gdzie jego zadaniem ma być nawadnianie dużych i średnich terenów. Instalacja zraszaczy pulsacyjnych odbywa się za pomocą szpilki, którą wbija się w ziemię. Maksymalną stabilność można osiągnąć, gdy oprócz szpilki urządzenie posiada również dodatkowe ramiona. Zraszacze pulsacyjne zazwyczaj mają stopniową regulację sektora zraszania, a powierzchnia, która może być za jego pomocą podlana to nawet 530m².

Zraszacz sektorowy to idealne rozwiązanie dla nawadniania określonego obszaru. Podobnie jak zraszacz pulsacyjny, jest wbijany w ziemie za pomocą szpilki. Ustawienia konkretnego obszaru zraszania jest możliwe, gdy zraszacz sektorowy jest wyposażony w ruchomą główkę. Zwiększa to kontrolę nad nawadnianiem terenu oraz pozwala na jego podlanie w sposób równomierny. Bardziej zaawansowane modele posiadają możliwość stopniowej regulacji strumienia, nawet w 4 różnych ustawieniach.

Jeśli szukasz zraszacza ogrodowego, który będzie charakteryzował się wysoką jakością, zapoznaj się z naszą ofertą. Oferujemy szeroką gamę zraszaczy ogrodowych, dzięki czemu z pewnością dobierzesz model idealnie dostosowany do Twoich potrzeb.