Jak zabezpieczyć sprzęt ogrodniczy po sezonie?

  • Jak zabezpieczyć sprzęt ogrodniczy po sezonie?

Odpowiednia konserwacja narzędzi ogrodniczych sprawi, że w kolejnym sezonie ponownie zapewnią Ci komfort użytkowania. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć sprzęt, aby służył Ci przez wiele lat.

Wskazówki na dobry początek

Przede wszystkim wybierz sprawdzone rozwiązania. Narzędzia renomowanych producentów nie tylko wyróżniają się wysoką jakością, ale również są łatwe w konserwacji. Do chętnie polecanych przez ekspertów sprzętów należą produkty Cellfast. Wprowadzamy na rynek wiele nowatorskich technologii, które znajdują szerokie zastosowanie w ogrodach.

Dobrą praktyką jest regularny przegląd urządzeń ogrodowych. Niektóre zabiegi (np. dokładne czyszczenie) należy wykonywać tuż po skończonej pracy. Natomiast gruntowny przegląd jest wskazany na zakończenie sezonu. W ten sposób zatroszczysz się o żywotność i użyteczność sprzętów. Ponadto czyste narzędzia ochronią zieleń przed schorzeniami (np. chorobami grzybowymi). Zwróć uwagę, że tępy sekator może spowodować wiele zniszczeń podczas cięcia.

Zabezpieczenie narzędzi ręcznych

Łopaty, szpadle, motyki czy sekatory to narzędzia często wykorzystywane przez ogrodników. Są bardzo funkcjonalne, ale również narażone na zabrudzenia. Zanim przejdziesz do konserwacji, dokładnie oczyść je z resztek błota, trawy czy nawozu. Brak odpowiedniego oczyszczenia narzędzi może wpłynąć na szybsze powstawanie rdzy.

Następnie możesz użyć specjalnych środków do zabezpieczenia konstrukcji, spirytusu lub wrzącej wody. To bardzo prosty sposób, aby pozbyć się bakterii, nicieni oraz patogenów grzybowych. Narzędzia do cięcia najlepiej naostrzyć pilnikiem. Natomiast metalowe elementy należy pokryć olejem, oliwą bądź smarem. Dzięki temu ochronisz je przed rdzą. Nie zapomnij również o przeglądzie trzonków. Te pęknięte musisz koniecznie wymienić na nowe.

Zdecydowana większość czynności związanych z czyszczeniem i odpowiednią konserwacją narzędzi jest prosta. Możesz wykonać je samodzielnie lub powierzyć serwisantom, którzy zastosują profesjonalne metody i środki.

Zadbaj o pomieszczenie do przechowywania narzędzi

Ważnym krokiem, który należy podjąć po sezonie, jest również zadbanie o pomieszczenie, w którym przechowywane są narzędzia. Najważniejszym aspektem jest poziom wilgoci, który powinien być jak najmniejszy, gdyż w przeciwnym razie może doprowadzić do szybszego zniszczenia się narzędzi ogrodniczych. Mniejsze znaczenie ma temperatura pomieszczenia, jednak warto je przewietrzyć kilkukrotnie, zanim rozpocznie się nowy sezon ogrodowy, aby zapewnić dopływ świeżego powietrza. Pamiętaj również o odpowiednim zabezpieczeniu węża ogrodowego, który podczas wysokich mrozów może pęknąć.

Bardzo ważny jest również porządek. Właściwą organizację ułatwią Ci nasze uchwyty na narzędzia, które charakteryzują się wytrzymałą i odporną na korozję konstrukcją. W dodatku możesz regulować ich rozstaw. Uchwyty zapewnią łatwą dostępność do narzędzi i w dodatku nie zajmują dużo miejsca.

Co jeszcze możesz zrobić dla swojego ogrodu po sezonie?

Twoje działania podczas okresu zimowego mają ogromny wpływ na to, jak będzie funkcjonował Twój ogród podczas sezonu. Wyczyszczenie narzędzi, ich odpowiednia konserwacja, a także porządek w miejscu do ich przechowywania sprawią, że sezon rozpoczniesz bez żadnych problemów, co wpłynie na jakość, wygląd, a także żywotność Twoich roślin. Obok dbania o narzędzia, ważnym aspektem jest również zadbanie o sam ogród – okrycie roślin czy też regularne odśnieżanie trawnika, aby nie przyjął zbyt dużej ilości wody. Warto zadbać również o gałęzie drzew, które podczas zimy się formują, a zbyt duża ilość zalegającego śniegu może doprowadzić do zmiany ich kształtu i licznych złamań. Jeśli chcesz dokonać gruntownych zmian w swoim ogrodzie, również zaplanuj to zimą. Przesadzenie roślin, całkowita zmiana aranżacji lub nowe elementy dekoracyjne – to wszystko warto zaplanować, zanim rozpocznie się sezon ogrodowy, aby móc przystąpić do działania jak tylko zelży mróz.

Czas poza sezonem ogrodowym jest również idealny na pozyskiwanie nowej wiedzy o roślinach i narzędziach ogrodniczych. Jako firma Cellfast stale staramy się poszerzać swój asortyment, dlatego zachęcamy do regularnego odwiedzania naszej strony, aby być na bieżąco ze wszystkimi nowościami. Zadbanie o ekwipunek ogrodniczy w połączeniu z odpowiednią organizacją sprawi, że Twój ogród zostanie odpowiednio przygotowany do nowego sezonu.