Jak rozpoznać i wyleczyć choroby roślin w ogrodzie? - CELLFAST

Jak rozpoznać i wyleczyć choroby roślin w ogrodzie?

  • Jak rozpoznać i wyleczyć choroby roślin w ogrodzie?

Nawet najpiękniejszy i najbardziej zadbany ogród mogą zaatakować choroby roślin. Działają niezwykle destrukcyjnie, szybko, skutecznie zaburzając walory estetyczne przestrzeni ogrodowej. Sprawdź, jak rozpoznać występujące choroby i jak z nimi walczyć, aby móc cieszyć się pięknym ogrodem i w pełni zdrowymi roślinami.

Jak rozpoznawać choroby roślin?

Jednym z największych problemów, jakie mogą pojawić się w ogrodzie, są choroby roślin. Mogą się objawiać na wiele różnych sposobów. Z tego powodu uprawa roślin nie powinna ograniczać się wyłącznie do podlewania i codziennej pielęgnacji. Powinna również obejmować dokładną obserwację wyglądu, aby w porę zauważyć niepokojące zmiany. Odpowiednio szybka reakcja zwiększa szansę na uratowanie zaatakowanej przez chorobę roślinności.

Choroby roślin najczęściej objawiają się zmianami w wyglądzie liści lub łodyg. Częstym objawem jest również zahamowanie wzrostu czy rozwoju rośliny. Wszystkie te aspekty powinny być sygnałem do zastosowania odpowiednich środków ochrony, aby skutecznie zwalczyć chorobę, zanim zaatakuje ona sąsiednie rośliny.

Jakie objawy powinny zaniepokoić?

Do najbardziej niepokojących objawów należy zamieranie fragmentów roślin oraz pojawianie się różnego rodzaju zmian i nalotów na liściach. Każda tego typu zmiana może świadczyć o konkretnej chorobie. Przedstawiamy te najczęściej występujące:

  • zamieranie roślin zimozielonych od dołu – może być efektem fytoftorozy. Liście stracą połysk, więdną i zwisają. Mogą też pojawić się na liściach brązowe plamy gnilne, które rozchodzą się od nasady liści.
  • zamieranie i zrakowacenie pędów – mogą świadczyć o nekrozie. Po przycięciu rośliny, jej pędy brązowieją poniżej miejsca cięcia i zasychają.
  • zamieranie wierzchołków pędów – liście szarzeją, zwijają się, aż na koniec całkowicie opadają. Choroba postępuje w dół, powodując całkowite zwiędnięcie rośliny.
  • biały, mączasty nalot na liściach – może oznaczać, że roślinę zaatakował mączniak prawdziwy. Nalot, który pojawia się na liściach, łatwo usunąć, ale choroba powoduje zasychanie liści i hamuje wzrost rośliny.
  • szara pleśń – widoczna jest na liściach w postaci szarego, puszystego nalotu. Bardzo łatwo ją rozpoznać.
  • plamy na igłach roślin iglastych – oznaczają, że roślinę zaatakowała osutka.
  • plamy na liściach – mogą oznaczać plamistość liści. Plamy pojawiają się po obu stronach liści, są owalne, okrągłe lub nieregularne.
  • czarny nalot na liściach – oznacza, że roślinę zaatakowały sadzaki. Niszczą one roślinę, ograniczając jej dostęp do naturalnego światła.

Jak walczyć z chorobami roślin?

W wielu przypadkach w walce z chorobami roślin pomoże użycie odpowiednich narzędzi ogrodowych oraz środków ochrony roślin. Kiedy roślinę zaatakuje szara pleśń lub plamistość, możesz obciąć chore części, używając sekatora. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór modeli, które w odpowiedni sposób utną roślinę, bez szkody dla jej pozostałości. Nasze sekatory charakteryzuje pokrycie specjalną powierzchnią SAFETOUCH, która zapewnia pewny chwyt oraz sprawia, że użytkowanie narzędzia jest bardzo komfortowe. Ostrza narzędzi do cięcia roślin z naszego asortymentu zostały również pokryte powłoką nieprzywierającą.

Zapobieganie jest zawsze najlepszą metodą walki z chorobami roślin. Jednak, kiedy już się pojawią, nie warto panikować. Stan roślin najlepiej sprawdzać wiosną, ponieważ to właśnie wtedy są one najbardziej narażone na pojawianie się chorób – są osłabione, dlatego choroba może znacznie szybciej zaatakować i zniszczyć Twoje starania o piękny ogród. Aby tego uniknąć, gdy tylko zauważysz zmienione chorobowo fragmenty, usuń je i dalej obserwuj. Jeśli zauważysz, że roślina rozwija się w prawidłowym tempie, będzie to sygnał, że dało się ją uratować.

Co zrobić w przypadku nawracania problemu?

Jeśli w poprzednim sezonie w Twoim ogrodzie występowały już choroby roślin, sięgnij po silniejsze środki. W przypadku nawracającej fytoftorozy jedynym rozwiązaniem jest usunięcie całej roślin. Po wycięciu należy ją spalić lub po prostu wyrzucić, aby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby. W miejscu, w którym rosła objęta tą chorobą roślina, możesz zastosować środki o działaniu grzybobójczym. Użycie tego typu produktów pozwoli usunąć z podłoża pozostałości bakterii, które przenoszą się na kolejne rośliny właśnie przez glebę. Substancje grzybobójcze sprawdzą się także wtedy, gdy w Twoim ogrodzie występują inne choroby wywołane przez grzyby, takie jak plamistość liści, rdza liści lub mączniak.

Na uwagę zasługują wszelkie opryski ogrodowe, które najlepiej wykonywać w pogodny wieczór. Do wykonania oprysków możesz wykorzystać opryskiwacz ciśnieniowy z naszej oferty, który jest przeznaczony do zraszania oraz pielęgnacji płynnymi nawozami i środkami ochrony roślin. Opryskiwacz został wyposażony w ergonomiczny chwyt, który nie wymaga użycia dużej siły, dzięki czemu używanie tego akcesorium staje się bardzo komfortowe. Przeźroczysty zbiornik ułatwia obserwację poziomu cieczy, natomiast dodatkowa lanca wykonana z aluminium umożliwia pracę nawet w niedostępnych dla tradycyjnych opryskiwaczy miejscach.

Choroby roślin to często występujący problem u właścicieli przydomowych ogrodów. Warto więc stale obserwować wygląd drzew, krzewów oraz kwiatów, a także poziom ich wzrostu i rozwoju. Szybka reakcja oraz zastosowanie odpowiednich środków i narzędzi z pewnością pozwoli na uratowanie rośliny lub zapobiegnie rozprzestrzenianiu się choroby na pozostałą powierzchnię ogrodową.