Jak mierzyć i regulować pH gleby w ogrodzie? Poznaj przydatne akcesoria!

  • Jak mierzyć i regulować pH gleby w ogrodzie? Poznaj przydatne akcesoria!

Poziom pH gleby ma istotny wpływ na rozwój roślin. Podpowiadamy, jak zmierzyć i regulować ten wskaźnik. Poznaj szczegółowe informacje i ciesz się piękną, zieloną przestrzenią wokół domu.

Dlaczego wskaźnik pH jest tak istotny?

Większość roślin ma określone wymagania związane z kwasowością gleby. Wyróżniamy gatunki kwasolubne (np. borówka amerykańska czy różanecznik), które przy wysokim odczynie nie będą w stanie pobierać składników odżywczych. W takim przypadku na liściach pojawi się chloroza. Natomiast popularne w ogrodach róże, grusze czy jabłonie rozwijają się przy glebie lekko kwaśnej o odczynie pH od 5,6 do 6,5.

Czereśnie, śliwy, brzoskwinie czy morele wymagają odczynu obojętnego. Dotyczy to również znanych i lubianych warzyw (dynia, groch, ogórek czy sałata). Odczyn bardzo zasadowy (pH powyżej 7,2) preferują niektóre warzywa kapustne. Z kolei trawniki najlepiej radzą sobie na glebach o pH na poziomie 6,0-7,0. Gdy gleba będzie zbyt kwaśna, szybko pojawią się chwasty i mech, co negatywnie wpłynie na estetykę.

Pamiętaj jednak, że za pomocą odpowiednich środków i wysokiej jakości narzędzi ogrodowych możesz łatwo zmienić pH gleby. Wystarczy tylko sięgnąć po ergonomiczne i solidnie wykonane akcesoria, aby praca stała się dużo łatwiejsza.

Jak sprawdzić pH gleby w ogrodzie?

Możesz to zrobić na wiele sposobów. Do najprostszych metod należy wykorzystywanie papierków lakmusowych. Natomiast najdokładniejsze odczyty gwarantują elektroniczne mierniki.

Przy prostszych testach musisz pobrać próbki ziemi z kilku miejsc w ogrodzie. W tym celu sprawdzi się lekki, a zarazem solidnie wykonany szpadel. W naszej ofercie znajdziesz wiele polecanych przez ogrodników modeli.

Pobrane próbki wymieszaj z płynem Helliga i oceń otrzymaną barwę. Możesz również wykorzystać wodę destylowaną i zanurzyć papierek lakmusowy w roztworze. To ekonomiczne i sprawdzone rozwiązanie.

Elektroniczny miernik jest dość kosztowny, jednak poza odczynem pH zmierzy również wilgotność oraz temperaturę gleby. To świetny wybór dla osób, którym zależy na szczegółowych informacjach.

Istnieje również domowy sposób. Taki pomiar nie jest zbyt dokładny, lecz pozwoli w przybliżeniu określić odczyn gleby. Sięgnij po dwa słoiczki i wsyp do nich pobraną glebę. Zalej próbki wodą destylowaną do uzyskania błotnistego roztworu. Do jednego słoiczka dodaj odrobinę octu, a do drugiego trochę sody oczyszczonej. Gleba o kwaśnym roztworze w reakcji z sodą zacznie się pienić. Natomiast gleba zasadowa po dodaniu octu będzie syczeć. Ponadto pojawią się bąbelki. Przy obojętnym odczynie w słoiczkach nie zajdzie żadna reakcja.

Badanie pH należy przeprowadzić przed każdym sadzeniem i siewem roślin. Zabieg ten zaleca się również przy pielęgnacji ogrodu. Zwróć uwagę, że odczyn może się zmieniać pod wpływem różnych czynników. Regularny pomiar za pomocą sprawdzonych technik to bardzo dobra praktyka. Dzięki temu zatroszczysz się o prawidłowy rozwój roślin i piękny wygląd swojego ogrodu.

Jak regulować odczyn pH gleby?

Jeżeli poziom pH gleby w Twoim ogrodzie jest zbyt niski, konieczne będzie odkwaszanie. Gdy pomiar pH pod trawnikiem wykaże, że gleba ma poziom 5,0, a trawa najlepiej rozwija się na glebie o pH 6.0-7.0, należy podnieść jej odczyn o minimum 1 stopień. To dosyć proste zadanie, lecz wymaga dużej precyzji i zastosowania odpowiednich środków.

W tym celu najlepiej sięgnąć po nawóz wapniowy. Mowa tu np. o kredzie posodowej, mączce wapiennej czy wapniaku mielonym. Wapnowanie gleby należy koniecznie przeprowadzić poza okresem wzrostu roślin (późną jesienią lub wczesną wiosną). Pamiętaj również o zachowaniu 2-3 tygodni odstępu pomiędzy wapnowaniem a podawaniem innych nawozów. Wówczas uchronisz glebę przed niekorzystnymi zmianami. Pamiętaj również, aby dobrać odpowiednią ilość środka odkwaszającego.

Przy wapnowaniu najlepiej skorzystać z siewnika do nawozu. Bardzo proste w użyciu i odporne na uszkodzenia modele znajdziesz w sklepie internetowym Cellfast. To doskonała propozycja dla wymagających klientów, którzy zawsze stawiają na nowoczesne akcesoria.

Warto dodać, że proces wapnowania nie tylko podniesie poziom pH. Za wyborem tego rozwiązania przemawia również możliwość usunięcia mchu i chwastów. Odpowiednio przeprowadzony zabieg pozwoli Ci przez długi czas podziwiać miły dla oka trawnik. Wystarczy tylko sięgnąć po sprawdzone narzędzia i środki.

Zdarza się, że odczyn pH jest zbyt wysoki. W takim przypadku również możesz go ustabilizować. Należy kupić nawóz zakwaszający. Możesz wybierać spośród wielu polecanych przez ekspertów środków. To np. siarczan amonu, siarczan potasu czy siarczan magnezu. Ponadto warto sięgnąć po siarkę pylistą bądź granulowaną.

Niezależnie od tego, czy chcesz zakwasić glebę, czy podnieść pH, zawsze korzystaj ze sprawdzonych rozwiązań. Ponadto zapoznaj się z instrukcją producenta nawozu. Wybór nieodpowiedniej techniki nawożenia może znacznie utrudnić pracę.