Jak dbać o żywopłot?

  • Jak dbać o żywopłot?

Ładny gęsty żywopłot będzie nie tylko spełniać funkcję dekoracyjną w ogrodzie, ale również może stanowić pewnego rodzaju ochronę przed hałasem czy wścibskimi spojrzeniami. Prawidłowy rozwój krzewów nie będzie jednak możliwy, jeśli nie zostaną poddane odpowiedniej pielęgnacji.

Dobre nawodnienie

Regularne podlewanie żywopłotu jest elementem kluczowym, szczególnie w czasie początkowego etapu wzrostu. Podczas upalnych dni najlepiej unikać podlewania w okolicach południa. Zdecydowanie lepszą porą na nawadnianie będzie poranek lub wieczór, kiedy siła promieni słonecznych będzie zdecydowanie mniejsza. Podczas podlewania żywopłotu niezastąpiony może okazać się wąż ogrodowy, który umożliwi dostarczenie bez zbędnego wysiłku wymaganej ilość wody. Dodatkowo dzięki odpowiedniej końcówce zraszacza, możliwe będzie skierowanie strumienia prosto w kierunku korzeni krzewów, przez co podlewanie będzie zdecydowanie bardziej efektywne. 

Odpowiednie przycinanie

Regularne przycinanie żywopłotu pomaga nadać mu odpowiednią formę. Dodatkowo skrócenie gałęzi ułatwia światłu dotarcie do pędów wewnętrznych, przez co krzewy rozwijają się lepiej oraz charakteryzują się większą gęstością. Przycinanie żywopłotu jest zależne od typu konkretnej rośliny. Krzewy liściaste wymagają cięcia dwa razy do roku – na przełomie czerwca i lipca oraz września i sierpnia. Pielęgnacja krzewów iglastych jest dużo prostsza, ponieważ wystarczy je przyciąć raz w roku, najlepiej na początku sierpnia. Do skracania gałęzi przydatne będą nożyce teleskopowe, które ułatwią dotarcie do wyższych partii krzewów. Dobrej jakości sprzęt bez problemu poradzi sobie z tego typu pracami. W niektórych przypadkach nożyce do żywopłotu mogą jednak okazać się mało poręczne. W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po sekator, który pozwoli na bardzo dokładne skrócenie poszczególnych pędów.  Podczas pielęgnacji żywopłotu warto także pamiętać o odpowiednim kształcie krzewów. Pozostawienie szerszej podstawy oraz węższych górnych partii zapewni lepsze dojście promieni słonecznych. Nie można także zapomnieć o nawozach, które wzmocnią rośliny i z pewnością wpłyną na ich prawidłowy rozwój.