Grabie, czyli jesienny must have każdego ogrodnika

  • Grabie, czyli jesienny must have każdego ogrodnika
  • Grabie, czyli jesienny must have każdego ogrodnika

Grabie to niezastąpione narzędzie pracy w ogrodzie. Chociaż charakteryzuje się bardzo prostą konstrukcją, o jego wyborze nie powinien decydować przypadek. Jak wybrać model idealnie dopasowany do osobistych potrzeb i na które elementy należy zwrócić uwagę podczas zakupów? Poznaj szczegółowe informacje i dokonaj najlepszego wyboru.

Grabie uniwersalne

To zdecydowanie najpopularniejsze narzędzie wśród ogrodników. Świetnie sprawdzą się jako grabie do liści czy trawy, a także poradzą sobie z utrzymaniem porządku w trudno dostępnych miejscach. Zazwyczaj mają 12-15 zębów i mogą być wykonane z różnych materiałów. Dobrą praktyką jest wybór narzędzia z metalową głowicą i aluminiowym trzonkiem. To gwarancja wysokiej trwałości oraz odporności na uszkodzenia mechaniczne. Obok tradycyjnego modelu, możesz postawić na uniwersalne grabie z wymiennymi głowicami.

Grabie przeznaczone do liści

To praktyczne narzędzie charakteryzuje się gęstymi zębami, co pozwala bardzo szybko i skutecznie pozbyć się liści z powierzchni. Wśród grabi do liści popularność zyskują grabie wachlarzowe, które wyposażone są długie zęby. Do ich atutów należy nieduża waga i dobra elastyczność, co przekłada się na bardzo wysoki komfort użytkowania. Ponadto producenci oferują wybór modeli o stałym lub regulowanym rozstawie zębów.

Grabie do trawy

Narzędzie przeznaczone do grabienia trawy charakteryzuje się gęstym rozstawem dosyć długich zębów. Taka konstrukcja perfekcyjnie sprawdza się przy pielęgnowaniu trawnika i doskonale radzi sobie z usuwaniem obumarłych źdźbeł. Ponadto znajdzie zastosowanie przy napowietrzaniu podłoża i jego spulchnianiu. Zwróć uwagę, aby grabie były lekkie i łatwe w prowadzeniu. Pamiętaj również, że zęby nie mogą uszkadzać darni. Skorzystaj z powyższych wskazówek – dzięki temu wybierzesz grabie, które idealnie sprawdzą się w ogrodzie oraz pozwolą Ci zadbać o jego estetykę.