Gdzie stosuje się systemy nawadniania kropelkowego?

  • Gdzie stosuje się systemy nawadniania kropelkowego?

Chcesz cieszyć się pięknem zielonej przestrzeni każdego dnia? Musisz pamiętać, aby wszystkie Twoje rośliny zawsze miały dostęp do wody. To wręcz konieczny warunek, aby mogły się rozwijać i cieszyć oko domowników. Jednak nie każdy miłośnik ogrodów znajdzie czas na regularne podlewanie. Przekonaj się, jak rozwiązać ten problem!

Dlaczego warto zautomatyzować system nawadniania?

Za wyborem tego rozwiązania przemawia przede wszystkim łatwość pielęgnacji roślin oraz duża oszczędność czasu. Ponadto odpowiednio dobrane systemy pomogą Ci również obniżyć koszty związane z utrzymaniem ogrodu.

Dziś węże do podlewania kropelkowego perfekcyjnie zastępują te tradycyjne rozwiązania. Nie musisz już korzystać z ręcznych akcesoriów, aby zapewnić roślinom idealne warunki. Ponadto automatyzacja procesu zapewnia dużo większą dokładność nawadniania. Nic więc dziwnego, że coraz więcej właścicieli pięknych ogrodów oraz zarządców zielonych przestrzeni publicznych wybiera nowsze systemy.

Gdzie stosować nawadnianie automatyczne?

Jeszcze niedawno takie rozwiązania można było spotkać jedynie w szklarniach czy foliowych tunelach. Chociaż wąż ogrodowy kroplujący nadal sprawdza się tam świetnie, dziś znalazł o wiele więcej zastosowań.

Nowoczesne systemy można śmiało wykorzystywać nawet przy bardzo amatorskich pracach. Urządzenia działają punktowo, więc zawsze dostarczają odpowiednią ilość wody. Sprawdzą się więc znakomicie zarówno przy pielęgnacji roślin jadalnych, jak i ozdobnych. Możesz więc montować je przy skalniakach, żywopłotach, rabatach czy w warzywnikach.

Nawadnianie kropelkowe sprawdzi się również na balkonie oraz przy podlewaniu pojedynczych okazów w donicach. Jeśli mowa o nawadnianiu gęsto obsadzonych roślin najlepiej postawić na zraszacze. To idealne rozwiązania zarówno na niewielki trawnik, jak i większy teren.

Nawadnianie kropelkowe – jak to działa?

Budowa węża ogrodowego kroplującego jest bardzo prosta. Jak sama nazwa mówi, konstrukcja obejmuje linię kroplującą z kroplownikami. Wystarczy umieścić ją przy uprawianych roślinach, aby optymalna ilość wody dotarła w głąb gleby, a następnie była pobierana przez korzenie.

Procesem tym można sterować w taki sposób, aby określone rośliny otrzymywały preferowaną ilość wody. Dzięki temu zapewnisz im wzrost, a jednocześnie zachowasz idealną wilgotność korzeni. W przypadku tradycyjnego podlewania straty wody mogą być dużo większe.

Warto podkreślić, że przy nawadnianiu kropelkowym uprawy przestają być zależne od zmiennych warunków pogodowych. Stosowanie węża ogrodowego z dziurkami sprawia, że nie zamoczysz naziemnych elementów roślin. Dzięki temu ochronisz je przed poparzeniami w letnie dni, a także ograniczysz ryzyko występowania chorób grzybowych.

Pamiętaj jednak, aby elementy systemu nawadniania kropelkowego kupować w sprawdzonych sklepach. W ofercie powinny znaleźć się nie tylko węże, ale również łączniki, kolana, opaski, przyłącza czy kotwy. Dzięki temu kupisz wszystkie produkty, które pomogą Ci dostosować system do osobistych potrzeb.

Nawadnianie kropelkowe – montaż

System nawadniania kropelkowego obejmuje wiele rozwiązań. Najczęściej mowa tu o liniach kroplujących, wężach do podlewania kropelkowego czy taśmach kroplujących. Każdy system składa się z rur, mikrorur, które odprowadzają wodę, a także kroplowników, zmniejszających szybkość wyciekania wody. Nie bez znaczenia są również szpilki, które należy wbić co pół metra, aby ustabilizować elementy konstrukcji.

Podczas instalacji nowoczesnego systemu nawadniania weź pod uwagę, w jakim miejscu znajdują się otwory. Powinny być usytuowane z boku, gdyż te pod spodem dotykałyby podłoża i dosyć szybko się zapychały. Natomiast zalecana odległość pomiędzy przewodami wynosi od 30 do 40 cm. Taka konstrukcja znakomicie sprawdzi się w niejednym ogrodzie.

Jednak wybór linii kroplującej to jeszcze nie wszystko. Bardzo ważna jest również jakość wody. Pamiętaj o wyborze filtra piaskowego lub piaskowo-żwirowego, który pozwoli pozbyć się z niej żelaza. Kolejnym przydatnym elementem będzie reduktor ciśnienia. Dzięki temu znacznie zmniejszysz ryzyko uszkodzenia elementów systemu.

Niekiedy rośliny, które wymagają nawodnienia, rosną na skarpach lub w innych trudnodostępnych miejscach. Wówczas linie kroplujące najlepiej ułożyć w poprzek. Taka technika pozwoli uniknąć konsekwencji spadku grawitacyjnego wody.

Czy nawadnianie kropelkowe jest drogie?

Koszty nawadniania kropelkowego zależą od powierzchni działki oraz cen urządzeń, jakie chcesz zakupić. Najlepiej stawiać na rozwiązania od renomowanych producentów i unikać tych najtańszych sprzętów. W ten sposób uzyskasz pewność, że wybierasz produkty, które przez długie lata sprawdzą się w Twoim ogrodzie.

Wielu ekspertów wskazuje, że inwestycja w system nawadniania kropelkowego faktycznie się opłaca. Rośliny otrzymują idealną ilość wody, dzięki czemu nie musisz martwić się o uszkodzenia. To wręcz idealna alternatywa dla tradycyjnych węży.