Czy długość węża wpływa na ilość transportowanej wody? - CELLFAST

Czy długość węża wpływa na ilość transportowanej wody?

Nawadnianie ogrodu to jedna z niezbędnych czynności, które należy wykonywać, aby utrzymać go w doskonałym stanie. Dostarczanie wody poszczególnym roślinom będzie przebiegało sprawnie i wygodnie, gdy zaopatrzymy się w odpowiedni wąż ogrodowy oraz przydatne akcesoria. Istnieje podstawowa zasada przy doborze węży, im większy ogród, tym dłuższy powinien być wąż ogrodowy. Nasuwa się pytanie czy długość węża wpływa na ilość transportowanej wody?

image1.JPG

Jeżeli zastanawiasz się w jaki sposób przedłużyć swój wąż ogrodowy tak, aby nie utracić wydajności przepływu wody, możesz skorzystać z szybkozłączek i dwójnika IDEAL LINE TM firmy Cellfast. Przeprowadziliśmy badania, których wyniki potwierdziły, że ich użycie nie powoduje spadku wydajności przepływu wody. Testom zostały poddane węże o trzech średnicach ½”, ¾” i 1” przy ciśnieniu wyjściowym 2, 4, 6 bar. Wydajność przepływu wody po połączeniu dwóch krótszych odcinków węży o długościach 25m i 25m przy użyciu szybkozłączek czy dwójnika IDEALLINE TM jest dokładnie taka sama jak w przypadku wykorzystania jednego odcinka węża o długości 50 m. Testy wykazały również, że ciśnienie wody w wężu zależy także od jego średnicy. W przypadku węży krótszych o średnicach ½”, ¾”, 1” ciśnienie wody jest znacznie wyższe niż w długich przewodach o tych samych średnicach. Zgodnie z prawem przepływu Bernoulliego i przeprowadzonymi badaniami zwężenia w przebiegu węża nie zmieniają zdolności do przesyłania cieczy. Ograniczenia przepływu wynikają ze średnic oraz długości węży. Poniżej prezentujemy efekty badań.

wykres-cisnienia.jpg

Dlaczego ciśnienie wody jest tak ważne? Przede wszystkim pozwala zaoszczędzić czas jak również warunkuje prawidłową pracę zraszaczy statycznych i niezbędnych akcesoriów. W przypadku zasilania kilku zraszaczy z jednego źródła niezmiernie istotne jest, aby ciśnienie przepływu wody utrzymywało się na stałym poziomie. Z łatwością możemy policzyć ile zraszaczy jesteśmy w stanie zasilić przy użyciu danego węża. Łącząc zraszacze szeregowo należy uwzględnić ilość wody jaką jest w stanie przetransportować Twój wąż ogrodowy. Zależne to jest od jego średnicy, długości i ciśnienia zasilającego. Dlatego też na opakowaniach oprócz danych dotyczących wielkości powierzchni zraszania firma Cellfast podaje dokładne informacje tj. zużycie wody przez zraszacz w litrach na minutę. Przed rozpoczęciem użytkowania, należy więc dokładnie zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na opakowaniu.

image3.JPG