Jakie rośliny można sadzić w październiku?

  • Jakie rośliny można sadzić w październiku?

Wbrew pozorom październik to nie tylko miesiąc wykonywania prac porządkowych w ogrodzie. To doskonały czas, aby zasadzić lub zasiać rośliny, które już wiosną zachwycą swoim wyglądem i wpłyną korzystnie na estetykę przestrzeni ogrodowej. Jakie gatunki można sadzić w październiku? Poznaj nasze wskazówki.

Drzewa i krzewy – jakie sadzić w październiku?

Jedną z kategorii roślin, które można z powodzeniem sadzić w październiku, są drzewa i krzewy. Właściciel ogrodu może postawić na różne typy drzew i krzewów ozdobnych lub ogrodowych. Ważne jednak, aby wybrane krzewy i drzewka liściaste miały odkryte korzenie. Do klasycznych przykładów należą m.in.: brzoza, porzeczka, grusza, jabłoń, agrest czy też róże. Sadzenie drzew i krzewów w październiku polega na wykopaniu dołka dostosowanego do gatunku i wielkości rośliny oraz uzupełnienia go ziemią ogrodniczą lub kompostem w celu zwiększenia szans na przyjęcie się rośliny w tym miejscu. Po wkopaniu rośliny należy ją obficie podlać, w czym pomoże Ci wysokiej jakości wąż ogrodowy z naszego asortymentu. Rekomendowane modele to m.in.: 4YELLOW, IDEAL, ORANGE, SMART PRO

Czy rośliny cebulowe można sadzić w październiku?

Poza drzewami i krzewami w październiku możesz posadzić również rośliny cebulowe. Do najpopularniejszych wyborów w Polsce należą: krokusy, przebiśniegi, hiacynty, lilie, szachownice, szafirki, cebulice i narcyzy. Posadzenie ich w tym okresie sprawi, że wiosną będziesz mógł cieszyć się pięknym i wielobarwnym efektem jesiennych zabiegów. Aby zwiększyć szanse na przyjęcie się roślin, należy wybierać cebule zdrowe, duże i bez widocznych uszkodzeń. Ponadto powinny znajdować się one w stanie spoczynku. Jeżeli widzisz wyrośnięte korzenie lub liście, to wybierz inną cebulkę. Warto ją następnie namoczyć w preparacie grzybobójczym. Cebulkę sadzi się piętką do dołu, a dołek powinien mieć głębokość trzykrotnie większą niż długość samej cebulki. Sprawdzonym wsparciem w tym procesie jest nasza sadzarka do cebulek, wykonana z wytrzymałej chromowanej stali i wyposażona w solidną oraz trwałą rączkę, która ułatwia obsługę i przenoszenie.

Co jeszcze można sadzić do końca października?

Oczywiście wiele zależy od warunków atmosferycznych, jednak co do zasady do końca października można sadzić jeszcze kilka innych typów roślin. Należą do nich m.in. rośliny jednoroczne takie jak m.in.: chabry, gipsówki, czarnuszka, ostróżki czy też mak. Warto je zabezpieczyć przed mrozem za pomocą gałązek roślin iglastych lub stroisza. Problemów z przyjęciem się nie powinny mieć także byliny takie jak tulipany i konwalie. Wymagają one jednak dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, w tym m.in. okrycia ściółką przed mrozem oraz zabezpieczenia cebulek przed nadmierną wilgocią. W tym celu można wykorzystać m.in. plastikowe koszyczki.

Jesienne prace pielęgnacyjne i porządkowe

Po posadzeniu wybranych roślin, warto przeprowadzić w ogrodzie niezbędne prace pielęgnacyjne i porządkowe. Przede wszystkim podłoże należy oczyścić od pozostałości innych roślin, w tym liści, które mogą gnić. Warto także wykopać rośliny, które potrzebują zimowania w specjalnych warunkach (np. mieczyki i begonie) oraz ściąć pędy. Wykopane cebulki osusza się, układa w skrzyneczkach i przesypuje torfem, aby na wiosnę znów móc je zasadzić. Podczas prac porządkowych warto korzystać z wysokiej jakości narzędzi ogrodowych, które oferujemy w asortymencie Cellfast. Wśród nich znajdują się m.in.: szpadle, widły, sekatory nożycowe i inne. Zachęcamy do dokładnego zapoznania się z naszą ofertą oraz do odpowiedniego przygotowania się do jesiennych prac w ogrodzie.

Jak zabezpieczyć rośliny przed zimą?

Aby wiosną cieszyć się pięknem roślin posadzonych jesienią, należy je odpowiednio zabezpieczyć przed zimą, która może spowodować spustoszenie w ogrodzie. Pod koniec października zadbaj o to, aby rośliny ochronić przed wiatrem, mrozem i śniegiem. Szczególną uwagę zwróć na krzewy pochodzące z cieplejszych krajów, byliny i pnącza. Sprawdzonym sposobem jest zabezpieczenie ich agrowłókniną okryciową lub kapturkami ochronnymi. Możesz również zdecydować się na kopczykowanie, które polega na ułożeniu grubej warstwy ściółki wokół roślin. Metoda ta stosowana jest m.in. przy różach, hortensjach i wrzosach oraz przy wybranych roślinach sadzonych w październiku. Przy nowych roślinach sadzonych w październiku należy zachować dodatkową ostrożność, zanim na dobre się zakorzenią i przyjmą w danym miejscu. Zadbaj o prace pielęgnacyjne i zabezpieczające z narzędziami Cellfast, aby wiosną móc cieszyć się z piękna swojego ogrodu.