Jak dbać o rośliny doniczkowe?

  • Jak dbać o rośliny doniczkowe?

Rośliny doniczkowe stanowią piękną i funkcjonalną dekorację w domu lub na tarasie. W ciepłe letnie i jesienne dni z powodzeniem można trzymać je również w ogrodzie. Kluczem do zachowania ich dobrej kondycji i pożądanej estetyki jest staranna pielęgnacja, która ma charakter całoroczny. Sprawdź, jak dbać o rośliny doniczkowe w domu, aby dłużej zachowały swoje piękno.

Piękno i zdrowe powietrze

Posiadanie roślin doniczkowych w domu lub mieszkaniu wiąże się z określonymi korzyściami. Przede wszystkim kwiaty i inne rośliny ozdobne korzystnie wpływają na jakość powietrza. Przekłada się to na zdrowie domowników. Ponadto rośliny poprawiają parametry związane z wilgotnością powietrza. Nie bez znaczenia jest także estetyka wnętrz. Nie od dziś wiadomo, że piękne rośliny doniczkowe stanowią uniwersalną i praktyczną dekorację. W związku z tym warto je posiadać i właściwie pielęgnować.

Kluczowe elementy pielęgnacji roślin doniczkowych

Każda roślina ma nieco inną charakterystykę. W związku z tym szczegółowe aspekty pielęgnacji roślin doniczkowych różnią się w zależności od gatunku. Warto zapoznać się z tym przed zakupem, a ewentualne wątpliwości skonsultować ze specjalistą lub zajrzeć do sprawdzonego poradnika. Istnieją jednak standardowe metody dbania o rośliny doniczkowe, które stosuje się bez względu na ich gatunek.

Odpowiednie miejsce dla rośliny

Pierwszym krokiem jest wybór właściwego miejsca dla danej rośliny. W dobrze nasłonecznionych przestrzeniach powinny znajdować się takie gatunki, jak m.in.: bananowiec, kaktusy, trzykrotka, strelicja, draceny, fikusy, sukulenty, alokazje czy też peperomie. Umiarkowana ilość światła słonecznego będzie niezbędna w hodowli: monster, syngoniów, paproci, filodendronów i marant. W zacienionym pomieszczeniu doskonale sprawdzą się takie gatunku jak: zielone odmiany aglaonemy, aspidistra, sansevieria czy też zamioculcas. Zapoznaj się z potrzebami danej rośliny doniczkowej, a następnie wybierz dla niej optymalne miejsce.

Podlewanie według potrzeb

Rośliny do życia potrzebują regularnego nawadniania. Częstotliwość, ilość i sposób podlewania zależą od preferencji gatunku. Rekomenduje się podlewanie roślin doniczkowych z wykorzystaniem odstanej wody w temperaturze pokojowej. Jest ona najlepiej przyswajana i najbezpieczniejsza. Rośliny posiadające dużą liczbę liści z reguły potrzebują częstszego podlewania, ponieważ poprzez liście woda transpiruje. Standardowo najmniej wody potrzebują kaktusy i sukulenty. Każdy gatunek ma inne preferencje w tym zakresie, które dodatkowo różnią się w zależności od wielkości doniczki czy też temperatury otoczenia. Podlewaj rośliny z umiarem, ponieważ nadmiar wody również im zaszkodzi.

Stosowanie nawozów do roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe potrzebują starannie dobranych składników odżywczych. Właśnie dlatego stosuje się dedykowane nawozy, które różnią się składem oraz potencjałem zastosowania. W dobrze wyposażonym sklepie ogrodniczym znajdziesz nawozy dedykowane poszczególnym gatunkom roślin. Dobierz je odpowiedzialnie, a następnie stosuj zgodnie ze wskazaniami producenta. Wpłynie to korzystnie na kondycję roślin oraz ich estetykę. Odpowiednio nawożone rośliny doniczkowe wykazują również większą odporność na szkodliwe patogeny i wydłużoną żywotność.

Czyszczenie i pielęgnacja

Kolejnym elementem dbania o rośliny doniczkowe jest ich czyszczenie. Liście należy czyścić z kurzu, który gromadzi się na ich powierzchni. Duża warstwa kurzu zaburza dostęp światła oraz może powodować choroby roślin. Aby tego uniknąć, przecieraj liście specjalnymi chusteczkami z nawozem lub delikatną i wilgotną ściereczką. Ta metoda znajduje zastosowanie przy roślinach, które mają duże i błyszczące liście. Te z mniejszymi listkami warto czyścić pod prysznicem. Szczególną uwagę zwróć na rośliny, których liście pokryte są kutnerem, czyli delikatnymi włoskami. To gatunki, które nie tolerują wody na swoich liściach. Aby nie uszkodzić rośliny, czyść ją delikatnym i miękkim pędzelkiem. Pielęgnacja roślin doniczkowych polega również na usuwaniu uschniętych liści i przekwitniętych pędów. Wybrane gatunki wymagają przycinania, aby stymulować ich wzrost. Jeżeli Twoje rośliny zaatakuje choroba, to zastosuj odpowiednio dobrane preparaty na szkodniki. W codziennej pielęgnacji roślin doniczkowych przyda się zestaw narzędzi pielęgnacyjnych BASIC lub zestaw PASTEL z naszej oferty. Możesz również kupić poszczególne ich elementy osobno. Wśród nich znajdują się: łopatka, widełki, motyczka czy też kultywator. Przydatne w usuwaniu liści i pędów z pewnością okażą się nasze sekatory, które występują w wielu wariantach. Dzięki temu z powodzeniem wybierzesz model idealnie dostosowany do osobistych potrzeb.

Jak przesadzać rośliny doniczkowe?

Dbanie o rośliny doniczkowe to również właściwe ich przesadzanie oraz wymiana podłoża. Wraz z rozwojem rośliny wymienia się doniczkę na większą, dzięki czemu korzenie mają niezbędne miejsce w podłożu. Jeżeli tego nie zrobisz, to zahamujesz wzrost rośliny lub spowodujesz jej obumarcie. Rekomenduje się przesadzanie na wiosnę, jednak z powodzeniem można robić to również przez cały rok. Wiosna wybierana jest dlatego, że w polskim klimacie rośliny wznawiają wtedy okres wegetacyjny i są bardziej odporne. Podczas przesadzania roślin warto korzystać z łopatek z oferty Cellfast. Rośliny cebulkowe można sadzić z wykorzystaniem sadzarki do cebulek, którą również znajdziesz w naszym asortymencie.

Podsumowanie

Każda roślina ma nieco inne wymagania pielęgnacyjne. Zapoznaj się z nimi dokładnie, a następnie postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami. Dzięki temu zadbasz o piękno i zdrowie roślin doniczkowych, znajdujących się w Twoim domu lub biurze. Niezbędne narzędzia i akcesoria ogrodnicze z naszego asortymentu usprawnią wszystkie prace pielęgnacyjne, zapewniając komfort i efektywność.